Липсата на оптимизъм в Брюксел и Дъблин след предложенията на Борис Джонсън накара британския премиер да свиква спешна среща на кабинета на "Даунинг стрийт" 10. След нея парламентът ще разпитва премиера за плана му за Brexit.
Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече
Планът Джонсън
Най-после британското правителство представи "плана Джонсън" за избягване на "твърдата граница" с Ирландия. Вчера от Даунинг стрийт публикуваха бележката (изпратена и до Брюксел), в която най-после се разяснява визията на премиера. В най-общи линии, британският премиер предлага Северна Ирландия да остане в Митническия съюз на ЕС по отношение на стоките, но не и на услугите. BBC уточнява, че това означава въвеждане на нов митнически контрол. Реално той обаче се "измества" – вместо между Ирландия и Северна Ирландия, отива на границата между Великобритания и Северна Ирландия. Това означава фактическо преместване на ирландската граница.
Как Брюксел посрещна "плана Джонсън"?
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Главният преговарящ за Brexit от ЕС Мишел Барние заяви, че напредък в преговорите с Лондон има, но остава още много работа, за да се постигне сделка, която да изпълни целите на предпазния механизъм за Ирландия, предаде BBC.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
"Има напредък, но откровено казано, остава да се свърши още много работа за постигане на трите цели на предпазния механизъм: без физическа граница, икономиката на остров Ирландия и защита на общия пазар. Ще продължим да работим за постигане на споразумение. Брекзит без споразумение никога няма да е изборът на ЕС. Ще продължим да работим с британския екип, но споразумението трябва да спазва трите ангажимента", каза Барние преди среща с лидерите на политическите групи на Европейския парламент на 2 октомври.
За "проблеми в предложенията" говори и председателят на европейската комисия Жан-Клод Юнкер. В телефонен разговор с Джонсън, той не е отхвърлил плана дори е приветствал някои аспекти - предимно по отношение на регулациите, свързани с всички стоки и контрола на стоки от Великобритания за Северна Ирландия. Но Юнкер все пак е подчертал, че остават и "проблематични точки", съобщават от ЕК. Председателят на ЕК е приветствал решимостта на британския премиер да напреднат разговорите преди срещата на Европейския съвет през октомври, за да се постигне напредък за споразумение.
Премиерът на Ирландия Лео Варадкар също не прие "плана Джонсън". По думите му те не отразяват напълно поетите ангажименти по ирландската граница след напускането на ЕС. Следващата седмица предстои разговор между него и Борис Джонсън, на който този въпрос ще бъде обсъден. Преди това обаче Варадкар ще предприеме редижа срещи с лидери от ЕС, съобшиха от кабинета му.
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Евродепутатът Ги Верхофстад, който ръководи групата, координираща дейността на ЕП по въпроса за излизането на Великобритания от ЕС, не е оптимист за новите предложения, предаде "France Press"
"Ние не смятаме", че тези предложения дават "необходимите гаранции, от които се нуждае Ирландия", заяви бившият белгийски премиер след среща с главния преговарящ на ЕС за Брекзит Мишел Барние.
Лидерът на Партията на Brexit Найджъл Фараж каза, че предложението за изваждане на ирландския "предпазен механизъм" от споразумението за Брекзит е все едно човек да си сложи главата в устата на крокодил и да се надява, че всичко ще е наред, предаде "Reuters".
"Въпреки това, което каза той, няма гаранция, че ще напуснем митническия съюз и за всяко бъдещо търговско споразумение ще е нужно ЕС да прояви добронамереност", написа Фараж в "Twitter".
Вчера в реч пред торите Джонсън обяви, че представя "конструктивни и разумни предложния" на ЕС и че се надява Брюксел да намери възможност за компромис за постигане на сделка. Предпазният механизъм за 500-километровата сухопътна граница между Ирландия и Северна Ирландия е основният проблем при преговорите за сделка за Brexit.
Ирландия казва, че "невидима" граница е от ключов национален интерес, тъй като каквито и да било гранични проверки биха подкопали мирната сделка от 1998 г., позната като Споразумението от Разпети петък.
Окончателната сделка за Brexit трябва да бъде одобрена от Европейския парламент.