Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Разполагат 40 000 полицаи в цяла Франция, Макрон не иска бунтове като през 2005 г. (ВИДЕА)

29 юни 2023, 16:31 часа • 2072 прочитания

Министърът на вътрешните работи на Франция – Жералд Дарманин, обяви, че е наредил разполагането на около 40 000 полицейски служители в цялата страна. Целта е да се предотвратят размириците сред гражданите, предизвикани, след като полицай простреля и уби 17-годишен младеж.

Това се случи на 27 юни, когато Нахел М. беше убит в Нантер - западно предградие на Париж, след като отказа да спре за полицейска проверка на пътя. Инцидентът разпали дебати във Франция относно тактиката на полицията, която отдавна е критикувана от правозащитни групи за отношението към хората в бедните предградия, особено към етническите малцинства.

Най-малко 180 души са арестувани след поредната нощ на размирици. ОЩЕ: Нови размирици във Франция след убийството на 17-годишен от полицай

Ожесточените безредици, които обхванаха цялата страна, напомнят за бунтовете, разтърсили Франция в продължение на седмици през 2005 г., а правителството на Еманюел Макрон се бори да предотврати повторното им възникване, пише Politico. В четвъртък сутринта френският президент свика извънредно заседание на кабинета във връзка с нощните сблъсъци във френските градове. Правителството реши да отмени всички "неприоритетни" пътувания на министрите.

Самият Макрон реагира бързо на кадрите, на които се вижда как полицай застрелва Нахел М. (пълното име на жертвата не се съобщава). Президентът заяви, че убийството е "необяснимо" и "непростимо". Полицейският служител, прострелял в гърдите Нахел М., е задържан.

Според Politico полицейските служители са получили инструкции да избягват поведение, което би могло да предизвика напрежение в бедните квартали на Франция.

Между последните размирици и събитията, които разтърсиха Франция преди почти 20 години, има неприятни прилики. През 2005 г. двама млади мъже - Зяд Бена и Буна Траоре - загинаха, докато се опитваха да избягат от полицейски контролен пункт в парижкото предградие Клиши-су-Буа. В последвалите седмици на размирици младежите в предградията водеха битки с полицията, а в някои нощи десетки биваха арестувани и стотици коли бяха подпалени. Подобно на Нахел М., Бена и Траоре са от имигрантски произход и смъртта им разпалва чувството за несправедливост сред малцинствата.

За да сложи край на размириците през 2005 г., правителството беше принудено да обяви извънредно положение.

"Притеснявам се, че ще преживеем това, с което аз се сблъсках преди 18 години, през 2005 г.", казва Франсоа Молинс - бивш прокурор на Северен Париж, където започнаха размириците. "Това се случва много бързо. Надявам се, че няма да се сблъскаме със същата ситуация и всички ще си възвърнат разума", каза той пред телевизионния канал France 2.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес