Външният министър на Русия Сергей Лавров ще посети Малта на 5 декември за среща на върха на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).
Това ще бъде първата му визита в страна членка на ЕС, откакто Русия започна офанзивата си в Украйна, информира БГНЕС.
Лавров ще оглави руската делегация за срещата на върха в Малта на 5 и 6 декември, заяви говорителят на външното министерство Мария Захарова, въпреки че от февруари 2022 г. той е под санкциите на блока. Брюксел наложи санкции на Лавров ден, след като Москва започна инвазията срещу Украйна през февруари 2022 г.
Още: Два дни след разговора с Путин: Лавров похвали Шолц за отказа му да даде на Украйна "Таурус"
Неговото посещение в държавата вероятно ще предизвика силна критика от страна на Киев и най-големите му поддръжници в ЕС. Последното пътуване на руския външен министър в блока беше през декември 2021 г., когато посети Стокхолм отново за среща на ОССЕ.
Украйна също е член на организацията и външният министър Андрий Сибиха е поканен на срещата на върха. Дмитро Кулеба, тогавашният външен министър на Украйна, бойкотира миналогодишната среща на Съвета на министрите на ОССЕ в Северна Македония заради участието на Лавров.
Киев призова за изключване на Русия от органа, който е формиран за намаляване на напрежението между Изтока и Запада по време на Студената война. Захарова каза, че Русия приема, че ОССЕ се намира в „дълбока институционална криза“ и атакува опитите на Запада да доминира институцията. Собствената виза на Захарова за срещата в Малта е „анулирана“, съобщи руското външно министерство. To додаде, че организаторите са казали на руската страна, че решението е „поради обстоятелствата извън техническия контрол“.
Още: Вместо Путин: Лавров отива на срещата на Г-20 в Рио де Жанейро
По време на срещата последната година Лавров обяви, че ОССЕ е „превърната в придатък на НАТО и ЕС“. Организацията изпраща наблюдатели на конфликти и избори по целия свят, и изпълнява програми за борба с трафика на хора и гарантиране на свободата на медиите. В началото на конфликта в Украйна обаче изпитва затруднения в работата си, тъй като Русия наложи вето върху няколко важни решения, за които се изисква консенсус.