Това не е първият път, в който Великобритания напуска Европа. Първенството държи римската провинция Британия през 286 г. Тогава британците се освобождават от римския контрол, за да основат собствена независима империя, която обаче просъществува само десетилетие.
По това време по-голямата част от Европа е обединена от Римската империя, а Британия се ползвала с привилегиите на свободната търговия, единната валута, свободното движение на хора, и разбира се, римските пътища, правосъдие и сигурност. Защо обаче британците решили да напуснат тази комфортна среда?
Защото всъщност не била толкова комфортна. Данъците били високи, както и изискванията за труд. Също така Римската империя се превръщала в прото-феодално общество, в което често бедните били подтиснати.
В цялата история обаче имало и индивидуален момент. Мъж на име Караузий, бил беден моряк, който се изкачил по стълбата на благородните титли и високите военни постове благодарение на усилията и способностите си.
Караузий станал адмирал в римската флота, базирана в Британия, която трябвало да защитава империята от нашествията на саксонците и франките. Караузий също така помогнал за спасяването на император Максимиан по време на битката за Галия.
И този човек - Караузий, станал всъщност основния двигател на Brexit. Въпреки че бил любимият военноморски командир на Максимиан, Караузий бил признат за виновен по обвинения в корупция. Може да е бил набеден от враговете си, а може и да е бил виновен, историята не може да потвърди. Факт е обаче, че Максимиан наредил Караузий да бъде екзекутиран, но адмиралът вместо да се подчини, се обявил за император на Британия.
И хората го последвали.
Той изглежда успял да концентрира британското недоволство към Римската империя. Караузий всъщност не бил римлянин, а келт, със силни връзки от двете страни на английския канал.
Караузий се справял добре с пропагандата. На негови монети са открити надписи с призиви "Свобода", "Духът на Британия" и самоопределението "Този, който ще възстанови Британия".
При всички положения, британците не били доволни от растящите искания и регулации, налагани от континента.
Караузий привлякъл на своя страна почти всички римски флотилии в Британия и още редица легиони. С тяхна помощ успял да удържи държавата си в продължение на 10 години. Той установил ефективно правителство, събирал данъци, сякъл монети, строил пътища и крепости. По време на неговото управление населението, вероятно повлияно от островната психология, поддържало идеята, че ще може да живе самостоятелно и необезпокоявано.
Караузий обаче бил убит 7 години по-късно, през 293 г., от свои вътрешни врагове.
На негово място застанал финансовият му министър Алект, който поел ефективен контрол върху разбунтувалата се империя. Той бил още по-голям келто-британски националист.
Алект обаче управлявал кратко - докато римляните упели да промъкнат армия покрай флотата му и да превземат Британия през 296 г. Алект бил победен и убит в битка.
След превземането на Лондон, новият император веднага вкарал в обращение нови монети, които да заменят старите, на които пишело "Този, който възстанови вечната светлина".
Първият Brexit на Великобритания - през 286 г., злополучен
27 юни 2016, 11:30 часа • 3027 прочитания Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Отговорен редактор