Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Първия път, в който Русия опита да анексира земя на Украйна: Пренебрегнатата червена лампа (ВИДЕО)

15 ноември 2024, 17:40 часа • 1970 прочитания

Малцина сигурно са чували за остров Тузла. Дългото 6 км и широко 600 метра парче земя е разположено между сега окупирания от Русия полуостров Крим и Краснодарския край на Руската федерация. Макар и малък, островът заема важна част от историята - там за първи път Москва опитва да анексира украинска територия.

Още: Руски депутат предложи Черно море да бъде преименувано на Руско море

Още: Атака с дронове срещу Саратов: Украйна е повредила химически завод (ВИДЕО)

Историята: спорен язовир, план за анексия и преговори

По време на голяма буря през 1925 г. косата, която удължавала Таманския полуостров (Русия), претърпява огромна ерозия. Така се формира остров Тузла.

Още: Зеленски пристигна в Давос за Световния икономически форум

Още: Обвиниха в измама високопоставен кадър на Гърция в ООН

Още: Взрив в кола в анексирания Севастопол: Убит е капитан 1-ви ранг от Черноморския флот (ВИДЕА)

Още: Макрон призова Европа да се събуди

Още: Въпреки пожара след украинска атака: Смоленският авиационен завод не е спрял работа (ВИДЕО)

През 1941 г., островът става част от Кримската автономна съветска социалистическа република (в СССР). Както е известно, през 1954 г. Кримска област (от 1945 г. тя вече не е република) е предадена на Украинската ССР.

През септември 2003 г. Русия започва да строи язовир от Таманския полуостров към Тузла, за да съживи ерозиралия полуостров, без никакви предварителни консултации с украинските държавни органи.

Москва планира да анексира острова и да обяви Керченския проток за свои вътрешни води. Дотогава водите изцяло принадлежат на Украйна според границата между двете съветски републики.

Това се потвърждава от изявлението на Дмитрий Рогозин от 2003 г. По това време той е председател на Комисията по международни въпроси на Държавната дума. По думите му – само едната страна получава приходи от влизането на търговски кораби в Азовско море. „В отговор на тези едностранни действия на Украйна относно начисляването на такси за преминаването на всички плавателни съдове, започна строежът на този язовир“, заявява Рогозин.

Още: Взривове разтърсиха Крим: Пламна цистерна с гориво (ВИДЕО)

Местни рибари първи забелязват строежа. Един от тях заявява, че били готови да се бият и че поискали от военните няколко базуки.

Президентът на Украйна Леонид Кучма лети обратно от Южна Америка, за да реши проблема. Украйна мобилизира около 500 войници, а държавният глава лично посещава острова.

Още: "Няма вече Крим": Съветник на Тръмп поиска Киев да се съсредоточи върху мира, а не върху връщането на териториите

На 30-31 октомври 2003 г. започват преговори между Украйна и Русия, които водят до спиране на строителството на язовира. Разстоянието до незавършения язовир е около 100 метра от острова. Дължината на изкуствения водоем тогава е 3,8 км. Президентът Кучма твърди, че няма да преговаря за нищо, което вече е "решено за Украйна".

На 24 декември 2003 г. двамата президенти - Кучма и диктаторът Владимир Путин - подписват договор. Съгласно документа Керченският проток е обща вътрешна акватория на двете страни. Конфликтът обаче не е напълно разрешен.

През 2010 г. украинският посланик в Русия изразява скептицизъм по отношение на споразумението. Според него Москва не е искала да маркира никаква граница и да използва заедно с Украйна Керченския проток. Украинската страна иска да се придържа към официалната граница, подобно на граничното деление между Украинската и Руската ССР.

След това идва 2014 г. и незаконното окупиране на Крим. Русия използва острова и язовира като основа за изграждането на Кримския мост, който сега се опира на остров Тузла.

Още: Какво ще правим след войната: Стратезите в Кремъл още нямат отговор (ОБЗОР - ВИДЕО)

"Когато се връщаме към миналото, с болка осъзнаваме, че украинците и Западът са пропуснали нарастващата заплаха от страна на Русия след 2000 г. Предупредителните знаци бяха налице. Въпреки това светът си затвори очите, докато руският империализъм се засилваше", пише украинският блогър Владимир Третяк.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес