Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Първата севернокорейска гаубица е забелязана в Русия: Как тя застрашава Украйна? (СНИМКА)

14 ноември 2024, 18:00 часа • 4449 прочитания

Първата самоходна гаубица с далечен обсег на действие M1989 Koksan ("Коксан"), севернокорейско производство, беше заснета в руския град Красноярск. 170-милиметровото оръжие е било придвижено с железопътен транспорт.

Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече

Според експерти тази система представлява заплаха за украинската артилерия с голям обсег на действие, а освен това Руската федерация получава достъп до 170-милиметрови боеприпаси, които се намират в арсенала на Северна Корея.

Militarnyi - изданието на украинската армия, пише, че снимките са разпространени от руски пропагандни медии. Твърди се, че превозното средство на железопътната платформа има характерното петколесно гъсенично шаси на самоходната гаубица М1989 Koksan.

Още: Сеул: Севернокорейските войски, пратени в Русия, вече участват активно в бойни действия

Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)

Още: Руски военнопленник за севернокорейските войници: Жестоки са и стрелят по всичко, което се движи (ВИДЕО)

Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО

Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)

Какво може "Коксан"?

Известно е, че от тази установка с конвенционални снаряди е възможно да се достигне разстояние до 40 км, а за активно-реактивни боеприпаси - почти 60 км. Скоростта на стрелба е 1-2 изстрела на всеки 5 минути. Такъв обсег значително надхвърля възможностите на руската артилерия и единствено съветското 203-мм оръдие 2S7 „Пион“ с активно-реактивни снаряди има подобни характеристики.

М1989 „Коксан“ е кодовото название на севернокорейска 40-тонна самоходна артилерийска система, която за първи път е видяна на парад в град Коксан през 1989 г. Тя е развитие на инсталацията М1978, която е разработена още през 70-те години на миналия век.

Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)

Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС

Според експерти „Коксан“ е пример за севернокорейска стратегическа артилерия, предназначена за нанасяне на удари по територията на Южна Корея преди появата на ракетните оръжия. Нейната ранна версия, M1978, е използвана в ирано-иракската война - по-конкретно, през 1987 г. - за масирани артилерийски атаки с помощта на ракетни снаряди.

Още: Руски военен: Севернокорейските ни братя нямат боен опит и в Украйна им е тежко, както на нас ни бе в Афганистан

Защо е опасна за украинската армия?

Днес тази система може да представлява заплаха за украинската артилерия с голям обсег на действие като PzH2000 и CAESAR ("Цезар").

Появата на самоходното оръдие М1989 „Коксан“ в Руската федерация беше коментирана и от украинския военен и политически наблюдател Олександър Коваленко. Той смята, че самоходното оръдие е с калибър, който дори не е близък до стандартните руски/съветски калибри. Това означава, че КНДР доставя на Русия самоходно оръдие, с което ще се опита да замени оскъдните запаси на 2S7 "Пион".

Според него по този начин Северна Корея закача Кремъл на своеобразна примка под формата на закупуване на боеприпаси за оръжия, които се произвеждат само в КНДР. В същото време експертът не изключва, че снарядите постоянно ще поскъпват. Тази страна „безпринципно и грубо“ извлича пари от Кремъл, смята Коваленко.

„В края на краищата, за почти 3 години пълномащабна война ние не получихме от западните си партньори никакви аналози на 2S7 „Пион“ - например самоходните оръдия М110, произведени в САЩ, които много от нашите партньори имат на склад. Например в Белгия, Великобритания, Германия, Италия, Испания, Нидерландия и особено в САЩ", подчертава Коваленко, цитиран от УНИАН.

Още: NYT: 50 000 руски и севернокорейски военни готвят мащабна контраофанзива в Курска област

*Заглавната снимка е на украинска гаубица.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес