Руският президент Владимир Путин внесе в Държавната дума (долната камара на руския парламент) законопроект за оттеглянето на Русия от Конвенцията за наказателна отговорност за корупция.
Руската федерация е подписала конвенцията на 27 януари 1999 г. в Страсбург. В пояснителна бележка към документа се посочва, че Комитетът на министрите на Съвета на Европа е прекратил пълноправното членство на Русия в групата на държавите срещу корупцията (GRECO), която следи за спазването на конвенцията. Така Русия губи право на глас и не може да участва в обсъждането на докладите.
ОЩЕ: Русия не вижда смисъл от съществуването на Съвета на Европа
„Поради неприемливостта на подобни условия за Руската федерация, както и с цел предприемане на мерки, насочени към предотвратяване на дискриминационното третиране [...] в рамките на механизмите за оценка на GRECO, се предлага да се денонсира конвенцията и да се прекрати участието на Руската федерация в GRECO“, се казва в текста.
Прессекретарят на Путин Дмитрий Песков призна, че оттеглянето от международния документ може да доведе до „известни трудности“ с екстрадирането на заподозрени в корупционни престъпления, но това се дължи "на общата линия на Съвета на Европа", с други думи вина, според Москва, имат европейските държави. Според Песков оттеглянето нямало по никакъв начин да подкопае "вътрешния потенциал за борба с корупцията" на Русия.
ОЩЕ: ПАСЕ: Русия не може повече да бъде член на организацията
На 15 март Москва официално уведоми Съвета на Европа за оттеглянето си от организацията. А на следващия ден Комитетът на министрите на Съвета на Европа взе решение да прекрати членството на Русия в организацията.