Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Путин, добричкият диктатор-приятел: Сигнали на отстъпление от Запада (ВИДЕО)

21 февруари 2025, 13:11 часа • 1912 прочитания

Съединените щати са дали на Европа 3 седмици, за да се съгласи с условията, при които Украйна да се предаде на Русия – това твърди финландският евродепутат Мика Аатола. Аатола е част от най-голямата политическа формация в Европейския парламент – Европейската народна партия (ЕНП), в която членува ГЕРБ-СДС, първата сила в българския парламент. "Ако не се съгласим, САЩ ще се изтеглят от Европа", казва Аатола. Newsweek обаче коментира, че евродепутатът не е дал допълнителни подробности и доказателства за такава американска позиция: Страх в парламента: Без български войници в Украйна, Русия не е агресор.

Засега, според източници на NBC, по време на срещата от средата на миналата седмица на инициативата "Рамщайн" в Брюксел, американският министър на отбраната Пийт Хегсет е казал, че САЩ може да изтеглят значителна част от войниците си, базирани в Европа.

За Русия с любов

"Трябва да можем да разговаряме с държава, която има най-големия арсенал от тактическо ядрено оръжие и вторият най-голям стратегически ядрен арсенал, ако не и най-големият. Дали го харесваме или не, но Русия е глобална сила. Първата стъпка - нашето посолство в Москва сега едва функционира, няма достъп до банкови услуги – това трябва да се поправи. Ако затворим дипломатическата си мисия в Русия, ще трябва да бъде затворена и тяхната тук, а тогава няма да имаме никаква линия на комуникация", заяви американският държавен секретар Марко Рубио.

Още: 29 пъти за един месец Тръмп е направил това, което Путин иска

Още по-благ тон спрямо Путин предложи Стив Уиткоф, пратеникът на Доналд Тръмп за Близкия изток. Уиткоф директно заяви, че САЩ начело с Тръмп имат наистина добри отношения със Саудитска Арабия. "Беше чудесно пътуване – прекарах много време с президента Путин, говорихме, развихме приятелска връзка", каза Уиткоф:

Руският военнопропаганден телеграм канал "Рибар", който е създаден и поддържан от бившия говорител на руското военно министерство Михаил Звинчук, обръща внимание на по-старо интервю на Ярослав Качински, лидер на "Право и справедливост", която управляваше Полша в началото на войната в Украйна. Пред Polsatnews Качински заяви, че сега не трябвало да се пращат полски войници в Украйна, с оправдание, че сега ситуацията била различна спрямо 2022 година, когато той подкрепяше пращане на войници. Качински говори как през 2022 година подкрепял изпращане на международен военен контингент в Украйна там, където няма активни бойни действия и в контингента водещи да са американски войници, за да се даде сигнал на Путин, че не може да спечели. Сега обаче Полша не можела да прати войници за евентуална мисия, защото трябвало да пази границата си с Беларус.

"Завоят на Качински е съвсем логичен и е породен от желанието да ръководи антиукраинските настроения в полското общество с цел печелене на политически точки. Това е от полза както преди президентските избори, така и на фона на променящата се риторика на американската администрация", пише "Рибар".

Още: Републикански конгресмен: Няма да позволим Путин да бъде възнаграден за престъпленията си (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес