Бившият молдовски президент Игор Додон, обвинен в корупция, държавна измяна, незаконно придобиване на имущество и получаване на партийно финансиране от престъпна организация, беше пуснат на свобода. Това съобщи местната медия ZDG.md, цитирайки решението на Върховния съд на страната.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Магистратите са решили да изменят мярката „домашен арест“ на експрезидента, управлявал от 2016 до 2020 г. Додон беше под съдебен контрол и не му бе позволено да напуска страната. Решението на съда ще влезе в сила тази неделя, на 20 ноември. Все още не са ясни мотивите на съдиите. Разследването ще продължи на 28 ноември.
Former Moldovan President Igor Dodon has been released from the house arrest.
— NEXTA (@nexta_tv) November 18, 2022
He has been under restrictions since the end of May. pic.twitter.com/rfYwLRNBjy
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Припомняме, че приближеният до Кремъл бивш президент беше арестуван през май след обиск в дома му. Бе заподозрян заради записи от негова среща през 2019 г. с местния олигарх Владимир Плахотнюк - бивш партиен лидер и един от най-богатите хора в Молдова, който е разследван за престъпна дейност. Според данните на антикорупционните прокурори има улики, че Додон може да е получил пари от Плахотнюк за нуждите на Партията на социалистите, на която е почетен председател.
"Според обвиненията срещу Игор Додон, той е обвинен в това, че е насърчавал интересите на Владимир Плахотнюк и Сергей Яралов, които са създали и ръководили престъпна организация и са имали интерес да контролират политическите, социалните и икономическите процеси в Република Молдова, както и да избегнат наказателна отговорност в Руската федерация“, се припомня в съобщението на съда.
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Додон е поискал и приел от тях пари в размер от 600 000 до 1 000 000 долара. Посочената сума е била поискана от него за плащане на текущите разходи на политическата партия "Partidul Socialistilor din R. Moldova" (PSRM), включително за плащане на заплатите на служителите на същата партия", се посочва още в документа.
Игор Додон заяви пред съда, че е невинен, а случаят бил „100% политически, с фалшиви свидетели“.
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Припомняме, че през май генералният прокурор Думитру Робу нареди да започне наказателно преследване срещу Додон заради видеозапис, изтекъл в публичното пространство през юни 2019 г. Той е направен със скрита камера в офиса на тогавашния лидер на Демократическата партия – олигарха Владимир Плахотнюк, за когото се твърди, че е контролирал парламента и правителството на Молдова. На записа се вижда как Плахотнюк, който се е занимавал активно със събиране на компромати срещу политици, се опитва да предаде на Додон черен плик, в който се предполага, че е имало пари. Въпреки че пликът не е взет, опозиционните партии обвиниха Додон в корупция.
Няколко дни по-късно телевизионните канали, контролирани от Плахотнюк, излъчиха виодеозаписа, като обвиниха Додон в предателство към родината. Само след няколко дни олигархът изгуби властта и избяга в Маями след разговор с посланика на САЩ в Кишинев Дерек Хоган. На власт в Молдова дойде коалицията на Партията на социалистите и алианса „Акум“. Тогава прокуратурата за борба с корупцията започна проверка на видеозаписа с Додон и заключи, че не е налице престъпление, а съдът отказа да повдигне наказателно дело срещу него.
По-късно обаче Апелативният съд в Кишинев отмени решението. Според Додон - с тези свои действия властите се опитват да отклонят вниманието на гражданите от своите провали в управлението на страната и стремително влошаващата се икономическа ситуация. Той заяви, че няма намерение да бяга и е готов на битка с опонентите.
Додон е критикуван заради проруските си позиции, макар че самият той твърди, че е "промолдовски" политик и смята, че страната не трябва да се сближава нито с Москва, нито със Запада. През май той обяви, че Молдова "няма нужда от НАТО", за да се пази от евентуална руска агресия, и че предоставянето на военна помощ на страната "ще превърне войниците и хората ни в пушечно месо".