Срещата на върха на ООН по въпросите на климата в Мадрид в събота бе провалена в събота, след като през нощта преговорите между страните не доведоха до съгласие между тях. Дори напротив, държавите остават още по-разделени по отношение на това как да се борят с глобалното затопляне и да намалят вредното си въздействие върху околната среда, предава АFP, цитирана от БГНЕС.
Още: Белият дом: Тръмп е недоволен и от Путин, и от Зеленски, прости на Уолц (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 01.04.25 - Каква е тайната история на войната в Украйна?
Делегати от богати нации, нововъзникващи гиганти и най-бедните страни в света се противопоставиха на проекта за окончателен текст, който бе публикуван от домакина на срещатна - Чили.
След година на катастрофи, свързани с климата, включително смъртоносни бури, наводнения и пожари, както и седмични стачки на милиони млади хора, преговорите в Мадрид трябваше да изпратят ясен сигнал за готовността на правителствата да се справят с кризата.
Срещата имаше за цел също така да финализира правилника на Споразумението за климата от Париж 2015, което влиза в сила през следващата година.
Още: Путин обяви най-масовото призоваване на донаборници от 14 години насам
Още: Хърватия след приемането на еврото: Приливът на туристи расте
Вместо това делегатите в събота бяха възмутени от стъпките назад, които трябна да направят по ключовия политически въпрос какво трябва да направи всяка държава в борбата си срещу климатичните промени и за предотвратяване на екологична катастрофа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Обяснено: Защо Черно море е толкова важно за Украйна и Русия?
Още: Проливен дъжд превърна в реки улиците на гръцки остров (ВИДЕО)
Дори след маратонските разговори между министри, наблюдатели и делегати казаха за АФП, че все още има значителни разцепления по редица въпроси. Те са основно между страните-богати замърсители и развиващите се страни по въпроса кой трябва да намали емисиите на парникови газове, с колко и как да плати трилионите, необходими на човечеството, за да се приспособи към света, който страда най-много от климата.
Междувременно позициите на по-бедните и уязвими от климата държави, и нововъзникващите гиганти, като Китай и Индия - замърсители №1 и №4 в света, също блокираха напредъка.
В публичните дискусии в събота сутринта се появи и въпросът за това как нациите трябва да цитират поредица от научни оценки за състоянието на планетата.
Още: Немското разузнаване: През 2030 г. Русия подготвя нападение срещу НАТО
Още: Милиони на улицата, арести, обвинения: Къде е бъдещето на Турция? (ВИДЕО)
„Последната версия на текста на решението за Парижкото споразумение, представена от чилийското председателство, е напълно неприемлива“, заяви Алден Майер, директор на политиката в Съюза на загрижените учени и наблюдател на преговорите на ветерани от ООН.