Пандемията от COVID-19 се отрази значително на психичното здраве на хората, а младите хора са особено засегната група, тъй като затворените училища отрязаха милиони деца от техните приятели, учители и всякакво подобие на нормален живот.
Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света
Още: Двама ранени: Кола се вряза в хора в Айндховен
Негативните психологически последици от това са документирани в много проучвания, но поне по един показател затварянето на училищата изглежда е имало и един положителен ефект върху децата.
В ново проучване от Швейцария изследователите установяват, че швейцарските тийнейджъри, които са били обучавани вкъщи по време на затварянето на училищата между март и юни 2020 г., в крайна сметка са спали значително повече, отколкото преди затварянето, което корелира с други подобрения в благосъстоянието им.
"Учениците са получавали около 75 минути повече сън на ден по време на затварянето на училищата", казва изследователят по педиатрия на развитието Оскар Йени от Университета в Цюрих (UZH), цитиран от „Сайънс Алерт“. "В същото време качеството на живота им, свързано със здравето, се е подобрило значително и консумацията на алкохол и кофеин е намаляла".
Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб
Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.
В проучването Йени и колегите му изследователи са провели онлайн проучване сред повече от 3600 гимназисти от региона на Цюрих с въпроси за режима им на сън, здравословни и поведенчески характеристики. След това резултатите са сравнени с предишно проучване сред над 5300 ученици, проведено през 2017 г., много преди началото на пандемията от COVID-19.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Арестуваха гръцки военен офицер в Солун
Още: Зеленски: Бяхме измамени, че ще ни приемат в НАТО (ВИДЕО)
Сравнението показало, че през учебната седмица групата на учениците, обучаващи се вкъщи, се е събуждала средно с около 90 минути по-късно от тийнейджърите в контролната група; те обаче са си лягали и с около 15 минути по-късно, което означава, че като цяло излишъкът от съня им е бил около 75 минути всеки ден. В същото време някои от свързаните със здравето и поведението характеристики на групата в домашно обучение са се подобрили в сравнение с контролната група, което предполага, че допълнителните 75 минути сън дневно са ги накарали да се чувстват по-добре по отношение на някои неща.
"По-високи стойности бяха посочени от извадката на блокираните лица по елементите за това, че се чувстват здрави и добре, че са пълни с енергия, че имат достатъчно време за себе си и че могат да правят нещата, които искат в свободното си време", пишат изследователите. "Все пак, юношите от извадката в локдаун посочват също, че се чувстват по-самотни и тъжни и се забавляват по-малко с приятелите си."
Според Йени резултатите показват, че макар ефектът на изолация от домашното обучение да е имал някои негативни последици за тийнейджърите, това допълнително количество сън изглежда е донесло ползи, които са направили дните, прекарани в застой у дома, по-поносими в дългосрочен план.
Още: Отново кървав акт в Германия: Дете на 2 години е убито при атака с нож
Още: Датски евродепутат към Тръмп за Гренландия: "Върви на ма*ната си" (ВИДЕО)
"Въпреки че затварянето на училищата явно е довело до влошаване на здравето и благосъстоянието на много млади хора, нашите резултати разкриват и една положителна страна на затварянето на училищата, на която досега не е обръщано достатъчно внимание", казва Йени. "Нашите констатации ясно показват ползата от започването на учебните занятия по-късно сутрин, за да могат младежите да се наспят."
Поне в това отношение вероятно не бива да се изненадваме твърде много. От няколко години насам многобройни проучвания предоставят доказателства, че учебният ден трябва да започва по-късно. Тийнейджърите, които спят повече поради по-късния начален час на училище, показват по-добра бдителност и благополучие, в допълнение към това, че съобщават за по-добър сън и способност за по-добра концентрация.
Някои експерти дори смятат, че учебният ден за тийнейджърите не трябва да започва преди 10 или дори 11 ч. Новото проучване е още един източник на данни в подкрепа на твърдението, че децата могат да извлекат полза от по-късния старт на обучението си през деня, дори в изолацията и трудностите на пандемичното блокиране.
"Резултатите показват, че затварянето на училищата е позволило на учениците да съобразят по-добре графика си за сън с късната фаза на съня на подрастващите", обясняват изследователите. "От най-голямо значение, доколкото ни е известно, е че това проучване предоставя първите научни доказателства за благоприятните връзки на затварянето на училища със съня и съответно, здравето на подрастващите."