Крал Чарлз III очевидно е човек, който цени удобствата. Hа церемонията по коронацията си той ще пристигне заедно със своята съпруга Камила в приказна каляска, наречена Диамантената карета. Тя предлага невероятен комфорт: има шестстепенно окачване, електрически прозорци, отопление и климатик.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Всичко това я прави много по-приятна за пътуване от Златната карета, с която преди 70 години майка му Елизабет II измина разстоянието от Бъкингамския дворец до коронацията си в Уестминстърското абатство. Навремето кралицата бе принудена да се топли в каляската с грейка, тъй като денят бе студен и дъждовен.
Диамантената карета е много по-модерна от Златната държавна карета. Тя е боядисана в черно, на вратата е изобразен гербът на кралското семейство. Конструирана е по повод диамантения юбилей на кралица Елизабет II. За пръв път е използвана през 2014 година.
Отговорен за управлението и съхранението на каретите на Бъкингамския дворец е Royal Collection Trust - Кралската фондация за изкуство. Според посочените от нея данни Диамантената карета е дълга 5 метра, а теглото ѝ е 3 тона. Тя е произведена в Австралия и в позлатената корона на покрива му е предвидено място за камера - това ще позволи детайлното документиране на пътуването на кралската двойка.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
На път за коронацията Чарлз и Камила ще се насладят на комфорта на Диамантената карета. Но на връщане ще седнат в Златната карета, която е на два века и половина. Тя няма екстри като електрически прозорци, отопление, липсва и окачване.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Майката на Чарлз веднъж описала своето пътуване в каретата като "ужасно", твърди БиБиСи. А през 1831 година крал Уилям IV направил неособено изисканото сравнение за пътуването с нея като за разходка с лодка при тежко морско вълнение. Кралица Виктория пък изобщо не я използвала след смъртта на съпруга си Алберт.
Въпреки това новият крал явно не е пожелал да се лиши напълно от Златната карета, тъй като от 1831 насам тя е била използвана при всяка коронация на британски монарх. Конструирана е още през 1762 година. Дължината ѝ е 7 метра, а теглото - 4 тона. Това е с тон повече от диамантената карета и затова я теглят осем коня, а не шест.
Според БиБиСи кралското семейство не иска да обяви защо крал Чарлз III е решил да използва Диамантената карета на път за коронацията. Вероятно обаче по-голямото удобство е изиграло своята роля.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Това далеч не е единствената "модернизация", свързана с коронацията. Бъкингамският дворец съобщи, че по повод церемонията ще пусне и емотикон, създаден по модела на британската кралска корона с нейните прочути бижута.
Чарлз III ще бъде коронясан на 6 май. Заради това тази година британците ще получат два допълнителни почивни дни. В петъка преди церемонията и в понеделник след нея те разполагат с повече свободно време. Така че и те имат възможност да повозят на карета, стига да си могат да си наемат някъде подобно возило.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА: Какви са кралските ритуали, които ще бъдат спазени при коронацията?
Източник: Дойче веле