Група протестиращи унгарски фермери преведоха две камили през центъра на Будапеща, за да привлекат вниманието върху промените на климата, които се отразяват тежко на земеделския сектор в страната, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Още: Украйна атакува Ростовска и Курска област, Москва отвърна с удари по Одеса (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.04.25 - Възможни ли са избори в Украйна през лятото?
"Връзката между камилите и пустинята е очевидна", заяви организаторът на протеста Ласло Кулчар. "Възползваме се от тази идея, за да обърнем вниманието върху постепенното превръщане на страната в пустиня".
Промените на климата създават сериозни заплахи за Унгария, особено за централния район Хомокхатшаг, който е особено важен за производството на царевица, пшеница и слънчоглед, предупреждават учени. През последните години секторът отчита огромни загуби заради продължителната суша.
Още: Унгария тихомълком е взела рекорден заем от китайски банки
Още: След ужасът в Кочани: Скопие наложи забрана за използването на пиротехника на закрито
Още: Издирван от Интерпол на гости в Кремъл: Путин прие Милорад Додик (ВИДЕО)
Протестиращите, съпроводени от музиканти и артисти, настояват правителството да направи нужното, за да съхрани излишната дъждовна вода от периодите, когато вали, за напояване през сухия сезон.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Земетресение разлюля Исландия
Още: Зеленски ще обсъди с няколко държави разполагането на военен контингент в Украйна
"Сега реките биват ограничавани от язовири, имаме сериозна защита срещу наводнения, но е необходимо да управляваме тези води", казва фермерът Петер Балог.
Историческата суша от 2022 г. е нанесла на унгарското селско стопанство загуби за 1 трилион форинта (2,7 милиарда долара), признава земеделското министерство.
През настоящата година сушата е подобна. Доклад на Унгарската метеорологична служба, разпространен днес, обявява, че над 80 на сто от територията на страната е подложена на средна или екстремна суша. Досега през годината сушата е причинила загуби от 240 милиарда форинта (655 милиона долара) само за производителите на царевица, твърди икономистът Дьорд Рашко.
Още: Германия конфискува 40 млн. долара на Русия под формата на петролен танкер
Още: Джей Ди Ванс отива при Мелони за Великден