Премиерът на Исландия няма да иде на работа: Жените на протест за равно заплащане с мъжете (ВИДЕО)

24 октомври 2023, 07:21 часа • 3497 | прочитания

Десетки хиляди жени, включително и премиерът Катрин Якобсдотир, няма да отидат на работа в Исландия днес в знак на протест срещу разликата в заплащането между половете.

Още: Силни бури връхлетяха Гърция, затворени са пътищата на Халкидики (ВИДЕА)

Още: Кейт Мидълтън отговори на емоционалните кризи на принц Уилям

ОЩЕ: Рекорден ръст на населението в Исландия

Това ще е първата целодневна стачка на жените в отдалечената островна държава в северната част на Атлантическия океан от 1975 г. Очаква се особено засегнати да бъдат секторите, в които работещите са преобладаващо жени, като здравеопазването и образованието.

"Аз няма да работя този ден, както очаквам всички жени в правителството да направят същото", каза исландската министър-председателка, която е представител на левицата.

Още: В опит да умилостиви Тръмп: Стармър с предложение към американските технологични компании

Още: Украйна атакува Ростовска и Курска област, Москва отвърна с удари по Одеса и Харков (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.04.25 - Възможни ли са избори в Украйна през лятото?

Още: След ужасът в Кочани: Скопие наложи забрана за използването на пиротехника на закрито

Исландия е класирана от Световния икономически форум на първо място сред държавите по отношение на равенството между половете 14 поредни години. Пълно равенство обаче няма дори на вулканичния остров, чийто резултат е 91,2%.

Въпреки статута на Исландия като лидер в равенството между половете, жените все още печелят с 21% по-малко от мъжете в някои професии. Освен това повече от 40% от жените са изправени пред неравенство между половете или сексуално насилие.

При това Исландия е едва 14-а по икономическо участие, като е изпреварена от страни като Либерия и Ямайка.

Около 90% от исландските жени се вдигат на стачка през 1975 г., за да подчертаят своето значение за икономиката. На следващата година парламентът на страната приема закон за равно заплащане между половете.

Бившата президентка Вигдис Финбогадотир каза през 2015 г., че стачката от 1975 г. е била "първата стъпка за еманципацията на жените в Исландия". Това проправя пътя Финбогадотир да стане през 1980 г. първата жена, демократично избрана за държавен глава, в света.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес