Бързите покупки на втечнен природен газ по света и топлото време доведоха до неочакван от доста хора резултат - Европа има твърде много газ. Но кризата далеч не е приключила. Какво ще стане тази зима зависи много от времето, както и дали ще има нови саботажи тип "Северен поток" що се отнася до енергийната инфраструктура, предупреждава в свой анализ американската агенция "Блумбърг".
Още: Гърция ще подкрепи бизнеса на засегнатите от земетресенията острови
Още: Трус с магнитуд 4,8 в Източна Турция
"Излишъкът на газ в Европа ще продължи поне до декември. Малко вероятно е през ноември в Европа да настъпи продължително застудяване", казва Джакомо Масато, водещ анализатор и старши метеоролог в италианската енергийна компания Illumia.
Цените на газа са близо до най-ниското си ниво от юни насам, въпреки че опасността се крие в пазарните цени. Февруарските фючърси са с 44% по-скъпи от ноемврийските, а цените за следващата зима са още по-високи. Това предполага, че проблемите с предлагането ще продължат. Тази ситуация означава, че е изключително важно да се намали потреблението въпреки примамливо ниските цени сега. Анализаторската компания Timera Energy изчислява, че спадът в търсенето на газ през 2022 г. ще бъде между 7 и 9 %, главно поради затварянето на големи промишлени предприятия, които консумират големи количества газ. Но тази цифра все още е далеч от целта на ЕС от 15%.
"Способността на Европа да преодолее паралелно кризите с електроенергията и газа през следващите две години ще зависи до голяма степен от намаляването на търсенето. Смятаме, че до края на кризата има още много време", пишат в блога си анализаторите на Timera Energy.
Още: Сириец нападна с нож минувачи в Австрия, има жертви (СНИМКА)
Благодарение на усилията на Европа нейните газови хранилища са запълнени на 93,6% от капацитета си за съхранение на природен газ, а на Германия - на 97,5%, както посочва Gas Infrastructure Europe, асоциацията на европейските оператори на газова инфраструктура. Това до известна степен успокои пазара, но в случай на застудяване в Германия ще има достатъчно газ само за два месеца. Затова Европа ще трябва да продължи да купува втечнен природен газ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Снежна буря в Швеция предизвика невиждани верижни катастрофи (СНИМКИ)
Още: Юлия Навалная: Алексей продължава да обединява и след смъртта си
Но ако може да се разчита на метеорологичния модел на "Блумбърг", ноември ще донесе по-добро време от обикновено, пише БГНЕС.
Този месец Северозападна Европа ще приеме 82 танкера за втечнен природен газ, което е с 19% повече в сравнение със септември. Има обаче сериозен проблем - няма къде да се разтоварват максимално бързо. Индексът на "Блумбърг" за натоварените танкери, които се намират във водата повече от 20 дни, се повиши до най-високото си ниво от 2017 г. насам. Миналата седмица испанската компания Enagas SA предупреди, че ще трябва да ограничи потреблението, тъй като разполага с малко свободен капацитет за изпомпване на вносен газ.
Цените засега се понижават, но търсенето в Азия може да ги повиши, а Русия може да спре транзита на газ през Украйна.
Още: МААЕ: Още има тлеещи пожари в АЕЦ "Чернобил" след удара на руския дрон
Още: Една година без Алексей Навални: Светът му отдава почит (СНИМКИ И ВИДЕО)
В публикация във Фейсбук енергийният експерт Калоян Стайков обърна внимание на предупреждение на Агенцията за сътрудничество на енергийните регулатори (ACER). Агенцията предупреждава за проблеми с газовите доставки заради промени по трасетата и ако държавите-членки на ЕС не проявяват солидарност.