Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Позитивна новина: Коронавирусът спасява от земетресения

01 април 2020, 16:25 часа • 4674 прочитания

Пандемията от коронавирус внесе хаос в живота на хората и в икономиките по целия свят. Но усилията за ограничаване на разпространението на вируса може да означават, че самата планета се движи малко по-малко.

Изследователи, които изучават движението на Земята, съобщават за спад на сеизмичния шум - шума от вибрации в земната кора на планетата - това може да бъде резултат от спирането на транспортните мрежи и другите човешки дейности. Според тях това позволява на детекторите да улавят по-слаби, неуловими досега земетресения и други сеизмични събития, както да се засичат по-лесно активности на вулкани, съобщава „Нейчър“, цитирани от БГНЕС.

„Намаляването на шума с такава величина обикновено се усеща само за кратко около Коледа“, казва Томас Лекок, сеизмолог от Кралската обсерватория на Белгия в Брюксел, където спадът е наблюдаван.

Точно както природни събития като земетресения причиняват движение на земната кора, така го правят и вибрациите, причинени от движещи се превозни средства и промишлени машини. И въпреки че ефектите от отделните източници може да са малки, заедно те произвеждат фонов шум, което намалява способността на сеизмолозите да откриват други сигнали, възникващи със същата честота.

Данните от сеизмометъра в обсерваторията показват, че мерките за ограничаване на разпространението на COVID-19 в Брюксел са причинили спад на индуцирания от човека шум с около една трета, казва Лекок. Мерките включваха затваряне на училища, ресторанти и други обществени места от 14 март и забрана на всички несъществени пътувания от 18 март.

Настоящият спад е повишил чувствителността на оборудването на обсерваторията, подобрявайки способността му да разпознава вълни в същия високочестотен диапазон като шума. Повърхностният сеизмометър на съоръжението вече е почти толкова чувствителен към малки земетресения и свлачища, колкото аналогичен детектор, заровен в 100-метров сондаж, добавя той. „В Белгия наистина става тихо.“

Ако блокирането продължи през следващите месеци, градските детектори по целия свят може да подобрят работата си при откриване на местата на земетресения, казва Анди Фрасето, сеизмолог от изследователския институт за сеизмология „Инкорпорейтед Рисърч“ във Вашингтон. „Ще получим сигнал с по-малко шум отгоре, което ни позволява да извлечем малко повече информация“, казва той.

От намаляването на шума могат да се възползват и сеизмолозите, които използват естествено срещащи се фонови вибрации, като тези от разбиващи се океански вълни, за да изследват земната кора. Тъй като вулканичната активност и променящите се водни маси влияят върху това колко бързо се движат тези естествени вълни, учените могат да изучават тези събития, като наблюдават колко време отнема на вълната, за да достигне даден детектор. Спадът на индуцирания от човека шум може да повиши чувствителността на детекторите към естествените вълни с подобни честоти, казва Лекок, чийто екип планира да започне да тества това. „Има голям шанс наистина да доведе до по-добри измервания“, казва той.

Белгийските сеизмолози не са единствените, които забелязват ефектите от изолацията на хората. Селесте Лабедс, аспирантка по геофизика в Калифорнийския технологичен институт в Пасадена, туитва, че подобно спадане на шума е било отчетено на гара в Лос Анджелис.

„Капак по капка вир става“, каза тя, имайки предвид, че подобно спадане на сеизмичния шум и в други части на света ще намали сериозно общия такъв шум на глобално ниво. Което пък, от своя страна, ще увеличи значително сподобността да се засичат по-рано и по-успешно земетресения, вулканични активности и други природни катаклизми.

Последните новини за коронавируса може да следите в нашия БЛОГ.

Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес