Повече каталунци са против независимостта на испанската област, отколкото я подкрепят, сочи актуално социологическо проучване, цитирано от Reuters.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Това е първият подобен резултат след произведения през октомври 2017 г., въпреки наложената от централните испански власти забрана, референдум, на който каталунците гласуваха с лека преднина за отцепване.
Според допитването 48.6% от каталунците са против независимостта, а 47.2 на сто я подкрепят. Този резултат е в рамките на статистическата грешка от 3.1%. Проучването е проведено от испанския държавен Център за социологически изследвания между 30 април и 6 май.
На 28 април в Испания имаше парламентарни избори и продължаващата кампания за независимост на Каталуния и последиците от предизвиканата от референдума политическа криза бяха сред основните предизборни теми на всички големи партии, отбелязва Reuters.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Срещу 12 арестувани след допитването каталунски лидери се водят дела за противодържавна дейност и те се намират в затвора.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Макар въпросът за независимостта отдавна да поляризира испанската автономна област, както и цялата страна, при всички подобни социологически проучвания след юни 2017 г. се отчиташе мнозинство в подкрепа на отделянето от Испания.
Въпреки това на национални избори мнозинството каталунци обикновено гласува за партии, подкрепящи единството на страната. Миналия месец политическите сили, подкрепящи независимостта, получиха по-малко от 40% от гласовете в областта.
Испанският премиер Педро Санчес изключи каквато и да било възможност референдумът за независимост да бъде повторен, но изрази готовност за диалог със сепаратистите. Освен това, при положение че неговата Испанска социалистическа работническа партия няма мнозинство в парламента, може да ѝ е нужна подкрепа от лагера на каталунските сепаратисти, за да състави жизнеспособно правителство.
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Областта дава около 1/5 от брутния вътрешен продукт на Испания, но кампанията за независимост накара хиляди компании да преместят другаде централите си. Последиците от нанеслия вреди политически разрив с Мадрид накара и някои каталунски политици с нагласи за отделяне да смекчат сепаратистката си реторика, отбелязва Reuters.