Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Посланиците на страните членки в ЕС се разбраха за 16-и пакет санкции срещу Русия

19 февруари 2025, 10:46 часа • 754 прочитания

На ниво Европейски съюз е постигнато първоначално споразумение да се наложи нова серия от санкции срещу Русия. Сделката е между посланиците на страните членки, които са постоянни представители на съответните държави в Брюксел. Съгласието е постигнато днес, 19 февруари, съобщиха Euronews и радио "Свобода/Свободна Европа". Това ще е 16-и пакет наказателни мерки срещу Москва заради агресивната ѝ война в Украйна, който ще изисква единодушно одобрение от всички 27 евролидери. Той идва в навечерието на третата годишнина от началото на войната, чието начало постави диктаторът Владимир Путин.

Още: ЕС обмисля пакет от 6 милиарда евро военна помощ за Украйна

Вчера ЕС обяви, че ще продължава със санкциите срещу Русия дори ако САЩ спрат да налагат наказателни мерки на Москва. Държавният секретар на Щатите Марко Рубио все пак увери, че санкционният режим на Вашингтон няма да бъде вдигнат, докато няма сигурен ангажимент от Путин за траен мир в Украйна: "Тръмп дрънка глупости за Украйна": Част от Европа мисли за войници, шанс за Китай (ОБЗОР - ВИДЕО).

Всичко това идва на фона на преговорите между САЩ и Русия в Саудитска Арабия за подобряване на двустранните отношения и за намиране на изход от войната в Украйна. В дискусиите не беше поканена Украйна, нямаше и европейски представители: За какво се разбраха САЩ и Русия на преговорите в Рияд: Няколко основни момента.

Рубио каза от Рияд, че Европейският съюз ще трябва да седне на масата за преговори "в някакъв момент", защото и той е важна част от политиката на санкции.

Снимка: iStock

ЕС забранява руския първичен алуминий

Новите санкции въвеждат забрана за внос на руски първичен алуминий (течен, произвежда се в процеса на електролиза - бел. ред.) - идея, която беше обсъждана в миналото, но така и не беше одобрена поради резервираност от страна на някои държави членки. Те се притесняваха от икономическото въздействие на мярката. Руският необработен алуминий съставлява около 6% от вноса на метала в ЕС, като този дял намалява през последните години.

Още: В клопката на Тръмп? Европа готви невиждан като стойност оръжеен пакет за Украйна

ЕС вече е забранил някои алуминиеви продукти, произвеждани от Русия - например проводници и тръби, въпреки че те представляват само малка част от покупките. Сега забраната обхваща и първичния алуминий, който се продава под формата на слитъци, плочи и заготовки и съставлява огромната част от стойността на вноса.

Още: Фон дер Лайен към Кийт Келог: ЕС дава за Украйна най-много от всички и ще направи дори повече

Удар по "сенчестия флот"

Новият пакет от санкции разширява черния списък срещу танкери, принадлежащи към т.нар. руски сенчест флот, който Кремъл използва, за да заобикаля западните ограничения върху търговията с петрол и да поддържа източник на приходи, който е от решаващо значение за финансирането на войната в Украйна. Флотът се състои от остарели, незастраховани кораби, които са заподозрени в измамни практики, включително предаване на фалшиви данни, изключване на транспондери, за да станат плавателните съдове невидими, и извършване на множество прехвърляния от кораб на кораб, за да се прикрие произходът на петрола.

Снимка: iStock

Още: Путин заобикалял санкциите през АЕЦ "Аккую": САЩ блокират руски милиарди, но Ердоган е пречка

Състоянието на тези кораби е толкова лошо, че Брюксел се опасява, че те могат да разлеят нефт и да предизвикат екологична катастрофа в близост до територията на блока. Политическият натиск е изключително висок след няколко инцидента в Балтийско море, при които „флотът в сянка“ беше обвинен в извършване на саботажи срещу подводни кабели. В тази категория попадна и българският кораб "Вежен", плаващ под малтийски флаг - той беше задържан от шведските власти в края на януари, но в началото на февруари бе освободен, като всички съмнения за саботаж паднаха.

Още: Зад кулисите на новия европейски план - масово конфискуване на корабите от руския "сенчест флот"

„Сенчестият флот“ включва около 600 кораба - според различни оценки, но официален брой не съществува поради секретността на информацията от страна на Кремъл. Днес Китай и Индия са основните купувачи на руски петрол, който често се рафинира на тяхна територия и се продава обратно на пазара на ЕС под друг етикет.

Според дипломати в новия пакет от санкции на ЕС в черния списък са включени 73 кораба, за които се предполага, че са част от „сенчестия флот“. С това общият брой на корабите става 153. На всички тях се отказва достъп до пристанищата на ЕС и услугите на територията на блока.

Правният текст на ЕС беше преразгледан, за да позволи включването в черния списък на собствениците и операторите на кораби от „сенчестия флот“, включително и на капитаните.

Още: Месеци ремонт: Удар с дронове отряза огромна част от петрола на Казахстан през Русия

Санкции срещу руски банки и медии

Освен това новите санкции изключват 13 руски банки от електронната система SWIFT и спират лицензите за излъчване на осем руски медии, пише Euronews.

Официалното приемане на наказателните мерки се очаква в понеделник, 24 февруари, когато министрите на външните работи ще се срещнат в Брюксел.

Още: Орбан: Сега пускам санкциите срещу Русия, но ако нямаме газ, налагам вето при ново подновяване

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес