Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Посещенията в 100-те най-големи музеи в света са спаднали със 77%

30 март 2021, 15:38 часа • 1179 прочитания

Броят на посетителите в 100-те най-големи музея и художествени галерии в света се е понижил със 77% през миналата година - от 230 милиона през 2019 г. до едва 54 милиона, вследствие на наложеното заради пандемията принудително затваряне в безпрецедентен мащаб.

Проучването, провеждано ежегодно от „Art Newspaper“ в продължение на повече от 20 години, обикновено е оптимистично, като се подчертава кои музеи са имали добри години и кои са най-популярните изложби, независимо дали в Лондон, Ню Йорк или Сао Пауло.

Данните за 2020 г., публикувани днес, са отрезвяващи, като музеите и галериите са опустошени от принудителното затваряне, резкия брой посетители и огромния спад в приходите, съобщава „Гардиън“.

„Лувърът“ в Париж запазва позицията си на най-посещаван музей в света благодарение най-вече на опашката заради изложбата си на Леонардо, която привлече повече от 10 000 посетители на ден преди затварянето през февруари 2020 г. През годината музеят е имал 2,7 милиона посещения по-малко, надолу със 72% от 2019 г. с прогнозна загуба на доход от 90 млн. евро.

Алисън Коул, редактор на вестник „Art Newspaper“, каза, че си струва да се отбележи, че „в нормална година повече от 9 милиона души щяха да се блъскат, за да видят Мона Лиза в „Лувъра“.

„Tate Modern“ в Лондон, който организира изложби като на Анди Уорхол и Брус Науман, е втори в таблицата по популярност с 1,4 милиона посещения, което е спад със 77%. Той беше затворен за 173 дни и заяви, че е загубил 56 млн. паунда приходи.

Британският музей, който държи първото място в Обединеното кралство в продължение на девет от последните 10 години, е четвърти в глобалния списък. Той беше затворен за 208 дни - приблизително седем месеца - като броят на посетителите намаля с 80% до 1,3 милиона.

Трети в таблицата по популярност са Ватиканските музеи, като броят на посетителите е намалял с 81%. Пети е „Reina Sofia“ в Мадрид, който беше затворен само за 80 дни. Той се сравнява със 155 дни за Националната галерия в Лондон (7-ма) и 202 дни за Музея на изкуствата „Метрополитън“ в Ню Йорк (8-ми).

Най-посещаваният азиатски музей в проучването е Японският музей за съвременно изкуство от 21-ви век в Каназава (9-ти). Той беше затворен само за 66 дни, но все пак отчете 63% спад в броя на посетителите.

Коул каза, че въздействието на пандемията върху музеите е било катастрофално и общото настроение остава мрачно.

„Въпреки че в Обединеното кралство има радостно очакване за дата на отваряне на 17 май, намаленият капацитет поради мерките заради Covid и недостигът на туристи сочат, че повечето големи музеи ги чакат четири години, докато не се върнат към състоянието отпреди пандемията.“

„Art Newspaper“ заяви, че има общо 41 000 дни принудително затваряне на най-добрите световни музеи, което се равнява на "112 години пропуснати посещения и стотици милиони лири загубени приходи".

В САЩ картината варира в различните щати, разкрива проучването. Затварянията там варираха от 75 дни (Музей на американското изкуство в Арканзас) до 225 дни (Музей на американското изкуство във Вашингтон).

Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес