Полският министър на отбраната Мариуш Блашчак разкри разсекретени документи, сочещи, че предишното правителство на страната е имало план при евентуално руско нахлуване в Полша да бъде отстъпена значителна част от територията на страната. Той публикува видео и снимки на документа в профила си в X (доскоро Twitter).
Документът, озаглавен "Отбранителна стратегия 2011", е предвиждал в случай на руско нахлуване в Полша страната да се отбранява само броени дни, след което руската инвазия да бъде спряна чак при реките Висла и Вепър.
„Планът за Въоръжените сили, одобрен от тогавашния министър на отбраната Клих, предвиждаше самостоятелната отбрана на страната да продължи максимум две седмици, а след седем дни врагът да достигне десния бряг на река Висла“, казва Блашчак.
Според него това би значело на практика загуба от около 40% от територията на Полша. Според документа поляците се е предвиждало да задържат противника до 2 седмици - време, необходимо за съюзниците от НАТО да разгърнат силите си.
При това Блашчак казва, че селища като Люблин или Жешов спокойно е можело да се превърнат в една полска Буча подобно на украинското предградие на Киев, където в края на зимата на 2022 г. руснаците извършиха истински зверства над цивилното украинско население. „Вие подготвяхте повторение на Буча и Ирпен и искахте да превърнете Варшава в град на първа фронтова линия!“, казва той, обръщайки се към партия „Гражданска платформа“, която през 2011 г. беше управляващата политическа формация в Полша, а днес отново участва на изборите за парламент.
Prawo i Sprawiedliwość będzie broniło każdego skrawka Polski! 🇵🇱#BezpiecznaPolska pic.twitter.com/tV12dAUXji
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) September 17, 2023
Изданието "Милитарни" обаче отбелязва, че на публикуваните снимки се вижда, че грифът „строго секретно“ върху документа е бил премахнат още през 2013 г. Което вероятно означава, че още към онзи момент са били направени корекции в тази стратегия или е била приета изцяло нова такава. Експертите от изданието посочват и, че е задължително да се обърне внимание на периода, за който става дума - заключения не може да се правят без да се отчете факта, че през 2011 г. полската армия е била в трудна ситуация и тази стратегия е отразявала моментното състояние по онова време с отчитане на ресурсите, с които Полша е разполагала. Днес нещата вероятно са различни.