Взривни устройства са причинили самолетната катастрофа в Смоленск през 2010 г., при която загина тогавашният президент на Полша, съобщи специална полска разследваща комисия във вторник, цитирана от АФП.
Още: С патерици, но на щурм: Ранени руски войници са хвърляни напред в Украйна (ВИДЕО)
Още: Сигнал за Тръмп: Катастрофираш, ако прибързаш с преговори с Путин за Украйна
Загинаха още 95 души при катастрофата в Западна Русия, която отне живота на президента Лех Качински, брат близнак на сегашния лидер на управляващата партия Ярослав Качински. Всички те летяха за Смоленск, за да участват в церемония по повод 70-годишнината от убийството на хиляди поляци от съветската тайна полиция в Катин през 1940 година.
Причината за катастрофата бе обект на ожесточен дебат, който раздели Полша. Някои смятат, че инцидентът е бил умишлено, а други отхвърлят това като теория на конспирацията.
„Истинската причина за катастрофата в Смоленск бяха две експлозии в последната фаза на полета“, казва се в доклада на правителствената комисия, разпространила го на своя уебсайт. Това предполага, че на борда са били поставени взривни устройства. Партията „Право и справедливост” (PiS) от години твърди, че катастрофата не е инцидент, за разлика от първоначалните констатации, които посочиха лошото време, грешките на полските пилоти и на руските авиодиспечери. Официално разследване след катастрофата беше проведено при предишното либерално правителство на Доналд Туск, главен съперник на Ярослав Качински.
Още: Децата във Великобритания избраха своя дума на годината, коя е тя
Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)
Русия, която отказва да предаде останките на самолета, докато не приключи собственото си разследване, категорично отхвърли всякаква отговорност за катастрофата и обвини Полша.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
В новия доклад на Варшава се казва, че върху фрагменти от самолета са открити следи от експлозиви и се твърди, че две експлозивни устройства може да са били вкарани в самолета по време на основния му ремонт в Русия. Този ремонт е извършен в град Самара в завод на производителя "Авиакор", "принадлежащ по онова време на руския олигарх Олег Дерипаска, приятел на тогавашния руски премиер Владимир Путин".
Докладът използва предпазлив език, в него се говори за „възможности“ за поставяне на експлозиви. Твърди се, че полският президент е станал мишена заради антируската си политика, но катастрофата не се определя като убийство. Ярослав Качински в неделя стигна дотам, че окачестви катастрофата като "нападение” и призова "тези, които взеха решението и тези, които го изпълниха, тук в Полша, но най-вече в Русия", да бъдат идентифицирани и наказани.