Полша предлага да се създаде европейски енергиен съюз

01 април 2014, 19:30 часа • 28970 | прочитания

Полша подема дипломатическа офанзива за създаване на европейски енергиен съюз, за да намали зависимостта на континента най-вече от Русия, съобщи полският премиер Доналд Туск, предаде БГНЕС.

Още: Украински танкове разплакаха руснаците за хвърлени милиарди за "модерни укрепления" по границата (ВИДЕО)

Още: Платих 300 хил., за да воювам: Какво разказа китайският военнопленник в Украйна

"Водим дипломатическа офанзива и на ниво експерти в Брюксел. Контекстът на Украйна прави така, че въпросът за енергийната независимост, не само на Полша, а и на целия континент, започва да придобива важност, отиваща далеч отвъд икономическия й аспект", заяви Туск пред журналисти.

Полша, която покрива две трети от потреблението си на газ с внос най-вече от Русия, ще предложи на партньорите си от ЕС съвместно купуване на горива, уточни полският премиер. "Целта е да изправим доставчиците, особено тези, които имат монопол, срещу един-единствен купувач. Така неговата ефективност ще бъде много по-голяма", заяви Туск. Той предложи създаването на енергийна "борса".

Според Туск десет държави от ЕС са силно зависими от руския газ, някои от които на 100%. Полша предлага също въвеждането на европейска система на "енергийна солидарност". "Европа трябва да знае дали има достатъчно място в резервоарите си, от които да взема газ и къде липсва взаимовръзка, за да може да реагира в случай на криза с доставките", заяви Туск.

Още: Сирски: Наш дрон порази руски стратегически бомбардировач Ту-22

Още: Германия ще има ново правителство: Мерц го сформира бързо заради Тръмп и Путин

Според него развитието на европейска система на взаимовръзки ще трябва да бъде финансирано на 75% от европейските фондове. ЕС трябва да се отвори към нови доставчици, включително САЩ, които могат решат в бъдеще да изнасят шистовия си газ", каза още полският премиер. "Когато САЩ решат да изнасят шистовия си газ, положението на глобалния пазар на енергия и особено в Европа ще се промени радикално. Това ще подобри не само сигурността, но също ще улесни намаляването на цените", допълни Туск.

Той потвърди решителността на Полша да продължи експлоатацията на въглища, на които страната е голям производител. Според него нова система на енергийна солидарност ще предлага "гаранции" на съседните на ЕС страни. Полските предложения са част от конкретния екшън план, целящ да намали енергийната зависимост на ЕС. Той беше обявен в края на март от президента на Европейския съвет Херман Ван Ромпой и трябва да бъде подготвен до юни.

Още: В деликатен момент и за първи път в историята крайната десница в Германия поведе в проучванията

Още: След Украйна Путин дебне Балканите: Европа рискува нова криза в задния си двор

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес