Полският президент Анджей Дуда подписа актуализирания закон за Върховния съд, който ще премахне дисциплинарната камара, която предизвика критики към Варшава от Брюксел. Това съобщи в Туитър ръководителят на кабинета на полския лидер Павел Шрот, който разпространи заповедта на президента за публикуване на закона в „Официалния вестник”, след което той ще влезе в сила.
По-рано 231 депутати на Сейма (долната камара на парламента) гласуваха за актуализирания закон, 208 бяха против, 13 се въздържаха. След това законът отиде за одобрение в Сената (горната камара на парламента), откъдето се върна в Сейма с много изменения. Повечето от тях бяха отхвърлени. Съдиите, които са заседавали в дисциплинарната камара, ще могат да се преместят в друго звено или да се пенсионират. Вместо ликвидирания орган във Върховния съд ще бъде създадена камара за професионална отговорност. Той ще включва 11 съдии, които ще бъдат избирани от президента за петгодишен мандат.
Медиите припомнят, че дисциплинарната камара бе създадена в Полша през 2017 г. по инициатива на партия „Право и справедливост“. Появата на тази структура предизвика безпокойство в ЕС заради евентуалното нарушаване на принципа за независимост на съдиите. През 2020 г. Съдът на ЕС призна тези опасения за оправдани и разпореди на Полша незабавно да спре правилата за дисциплинарната камара на Върховния съд. През октомври 2021 г. Съдът на ЕС наложи глоба от 1 милион евро на ден на Полша, докато не бъде изпълнено решението за премахване на тази структура.
Премахването на дисциплинарната камара и отмяната на предишните й решения, наред с гарантирането на независимостта на избора на съдиите, бяха посочени от шефката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен като основни условия за приемането в Брюксел на полския план за възстановяване, въз основа на който Варшава може да получи около 58 милиарда евро от Европейския съюз.