Politico: Тайните оръжейни доставки, които костваха на Путин Армения за съюзник

14 юни 2024, 12:13 часа • 7674 | прочитания

Нито аз, нито някой официален представител на държавата Армения ще стъпи повече в Беларус, докато Лукашенко е на власт. Тази закана отправи арменският премиер Никол Пашинян – той го стори по време на сесия на управляващия орган на Организацията на Договора за колективна сигурност (ОДКС). Това де факто е военният съюз на ОНД – наследникът на СССР: Пашинян: Няма да стъпя в Беларус докато на власт е Лукашенко

Още: Ал Кайда заплашва със смърт принц Хари, той поиска полицейска защита

Още: След гостуването на Зеленски забраниха да се лети над имението на крал Чарлз III (СНИМКИ)

Защо Пашинян каза това? Арменският премиер не посочи Беларус директно, но преди това говори как членове на ОДКС дълго време помагали на Азербайджан да започне война с Армения за Нагорни Карабах. Тази война приключи за точно 1 ден, с категорична победа на Азербайджан: След краха в Нагорни Карабах: Арменци късат руски паспорти, скандират лозунги против Москва (ВИДЕО)

Лукашенко е съюзник с Армения, но въоръжава Азербайджан

Беларус е доставял оръжия на Азербайджан в продължение на години, макар че в ОДКС е съюзник с Армения – такъв материал се появи в Politico и то на база изтекли документи за оръжейните сделки.

Оръжейните доставки са правени в периода 2018 – 2022 година. С това Лукашенко е помогнал на Илхам Алиев и страната му да се подготвят по-добре за решителна победа срещу Армения що се отнася до Нагорни Карабах.

Още: Увенча ли се с успех мисията на Мелони да покори с чар Тръмп (СНИМКИ)

Още: Некадърност: Захарова се саморазкри с лъжа за Суми (ВИДЕО)

Какво точно е доставял Беларус – с беларуска помощ Азербайджан е модернизирал артилерийски системи, получавал е ново оборудване за системи за електронно заглушаване и дронове. За тези оръжейни трансфери Politico е разбрало от документи от Беларуската държавна агенция за износ на оръжие. Конкретен пример – Беларус е продал на Азербайджан системи "Гроза-С" за електронно заглушаване на дронове.

"Това военно оборудване беше използван с унищожителен ефект срещу арменски войници и беше предоставено от държава, която би трябвало да е съюзник на Армения. Официално, това е пълно нарушение на принципите на ОДКС, но реално винаги сме знаели, че ОДКС подкрепя повече Азербайджан", коментира военният експерт Едуард Аракелян, който работи в Арменския регионален център за демокрация и сигурност. Лукашенко публично говори за Алиев (президента на Азербайджан) като за "наш човек", а Алиев също заяви през 2022 година, че "имаме повече приятели в ОДКС, отколкото Армения".

Отделно – беларуски компании получават договори за работа в Нагорни Карабах, а беларуският износ на стоки и услуги за Азербайджан става все по-голям.

Още: Още един шамар за Путин: Армения ще участва в конференцията за Украйна в Швейцария

Още: За първи път в Полша жена стана пилот на изтребител F-16

Още: Прекратяването на огъня в Украйна се оказа само мечта за Тръмп

Путин стои зад всичко

"С приятели като Путин нямаш нужда от врагове. Абсурдно е да се мисли, че тези оръжейни сделки са могли да станат без разрешението на Путин и че Русия не е могла да ги спре, ако е искала. Няма такова нещо като лоялност за Москва – винаги на първо място е да се защити руският интерес, дори за сметка на този на признати от Кремъл (уж) съюзници", добави Ивана Страднер, анализатор от Фондацията за сигурност и демокрация.

Още: Пашинян обвини Путин и Лукашенко в опит да унищожат Армения

Сега Пашинян вече даде сериозен сигнал, че Армения ще започне процес по зитегляне от ОДКС – това предизвиква все повече напрежение с Русия и открити нападки, при това не само от неофициални източници като руските военни блогъри:

Още: Пашинян: Армения ще напусне ОДКС

Източник: Politico

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес