Атаките на украинските въоръжени сили с ракети и дронове превърнаха руския Черноморски флот във второстепенна сила във войната в Украйна. Това пише американското издание Politico, позовавайки се на интервюирани западни военни експерти и служители.
Когато руският президент Владимир Путин заповяда на руската армия да нахлуе в Украйна, руските кораби изстрелваха крилати ракети "Калибър" по военни и цивилни цели в Украйна, блокирайки достъпа до пристанищата и заплашвайки с десант в Одеса.
Но Киев обърна ситуацията, поемайки инициативата и осакатявайки руския флот с точни ракетни удари. Няколко руски кораба бяха потопени, включително флагманския крайцер "Москва", а въздушната поддръжка за флота бе ликвидирана с удара по военното летище "Саки", посочват експерти.
Според оценки на западни военни, Русия в момента има неголеми ракетни катери и фрегати, десантни кораби и 6 подводници. Повече от 30 кораба са в морето или в пристанищата, но тяхната ефективност и маневреност са намалели след унищожаването на противовъздушната отбрана на крайцера "Москва".
Всъщност Черноморският флот беше достатъчно силен, за да удържи малките сили на украинския, но никога не е бил смятан за гордостта на руския флот, отбелязват наблюдатели. "Северният флот, базиран в Североморск, е най-голямата и най-модерна сила на Кремъл. Малко преди руската инвазия в Украйна оттам бяха изпратени няколко кораба за подкрепление", отбелязва изданието.
Според материала руските окупатори са очаквали, че флотът в Крим ще изиграе голяма роля в сдържането на украинските сили на юг и в отбраната на окупирания Крим. Очакванията не се оправдаха - флотът зае отбранителна позиция в пристанищата или далеч от брега, за да избегне атаките на украинските сили.
От пролетта проблемите на руския Черноморски флот се задълбочиха поради лошото управление и остарялото оборудване. Битката за Змийския остров, например, показа, че руският флот не може да отговори адекватно на украинските атаки и фактът, че руснаците изоставиха острова направи корабите им в морето още по-уязвими. След няколко военни катастрофи командирът на Черноморския флот адмирал Игор Осипов беше отстранен и от август за командващ Черноморския флот временно е назначен вицеадмирал Виктор Соколов.
Роб Лий, старши сътрудник в Института за външнополитически изследвания, който следи състоянието на въоръжените сили на Русия и Украйна, отбеляза, че загубите на Черноморския флот се отразяват на прехвърлянето по море на войски и техника около Крим. Руснаците бяха принудени да използват модерни десантни кораби, които бяха доставени от Северния и Балтийския флот.
Един западен дипломат коментира, че Руската федерация използва Черноморския флот изключително за отбрана, с периодични изстрелвания на крилати ракети. „Изглежда, че руснаците просто се опитват да ограничат загубите, а не да маневрират и да нанасят удари в Черно море“, каза той.
Като цяло от началото на войната стана ясно, че руското командване „не успя да се приспособи и бяха разкрити структурните дефицити във флота по отношение на обучение, професионализъм, спазване на процедурите за безопасност и способността за адаптиране“, казват западни експерти.
ОЩЕ: Пентагонът: Планът на Путин да превземе Донбас до 15 септември не успя