Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пожарът край Чернобил: Какво показват данните за радиацията? (ВИДЕО)

06 април 2020, 20:00 часа • 7327 прочитания

Украинските пожарникари се борят срещу опасен горски пожар: недалеч от атомната централа Чернобил, която аварира преди 34 години. Радиацията в района усложнява потушаването на огъня. Тя се покачи с 16 пъти над нормата, отбелязва изданието Deutsche Welle в материал по темата.

Още: Муцунски: Конституционните промени с отложено действие ще осигурят предвидимост за евроинтеграцията на Скопие

Още: ООН: Рисковете от "сенчестите танкери" се увеличават

В събота (4 април) в гората край Чернобил избухна пожар. Той значително е повишил радиоактивността в региона. Ръководителят на Държавната екологична инспекция Егор Фирсов написа във Facebook, че в центъра на пожара радиацията многократно е превишила нормалните стойности. "Това са лоши новини", посочи той. Фирсов публикува и видео, на което се вижда, че измерената с гайгеровия брояч радиация е с 16 пъти по-висока от нормалната за района.

Според Егор Фирсов пожарът междувременно е обхванал общо 100 хектара горски площи. В погасяването му са се включили два пожарогасителни самолета и един хеликоптер. Вчера преди обяд украинските спасителни служби твърдяха, че пожарът е овладян, макар че тогава ставаше дума само за площ от около 20 хектара.

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 15.01.25 - Украйна с мощна атака срещу 12 области в Русия за нощ

Още: Шолц: Животът на заложниците трябва да е приоритет в преговорите за примирие в Газа

Аварията от 1986 година

На 26 април 1986 година в атомната централа в Чернобил се стига до ядрена експлозия, която има катастрофални последици за околната среда - не само в обширни части на тогавашния СССР, но и в Северна, Централна и Югоизточна Европа. Радиоактивният облак над Чернобил бързо се разнася към Беларус и Русия, а два дни по-късно достига Скандинавия, Полша, южните части на ФРГ и ГДР. Над Румъния и България пада радиоактивен дъжд. Само за няколко дни невидимата отрова обикаля цялото северно полукълбо.

Тогава регионът с радиус от 30 км около Чернобил беше обявен за "мъртва зона". Населението беше евакуирано, а селскостопанската дейност беше забранена. Катастрофата в Чернобил беше най-голямата ядрена авария до момента.

Още: "Не помня къде точно бях пленен": Зеленски разпространи ново ВИДЕО на пленените севернокорейци

Още: Кремъл награди RT за видеа, в които Зеленски взема кокаин, а германци работят в Крим като гастарбайтери (СНИМКИ)

Как се е стигнало до пожара?

Засега не е известно какво точно е предизвикало пожара в блокираната зона около централата. Егор Фирсов обаче изказа предположение, че той навярно е свързан с "паленето на треви от страна на несъзнателни граждани".

Общата площ на блокираната зона около АЕЦ "Чернобил" възлиза на близо 2600 кв. километра. В тези местности горските пожари не са рядкост.

В понеделник Фирсов посочи, че от Държавния научно-технически център за ядрена и радиационна сигурност са направили проучване и резултатите са успокоителни. "Не се притеснявайте да отворите прозорците и да проветрявате помещенията по време на изолацията", заяви още експертът. Става ясно, че стойностите на радиацията са в норма както в района на Чернобил, така и в украинската столица Киев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес