Европейската комисия одобри серия от многомилиардни пакети за държавна подкрепа за Гърция, Полша и Португалия. С това се цели смекчаване на икономическото въздействие на коронавируса чрез безвъзмездни средства и гаранции за заем, пише БГНЕС.
Още: Украйна атакува Ростовска и Курска област, Москва отвърна с удари по Одеса (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.04.25 - Възможни ли са избори в Украйна през лятото?
Комисията одобри програма за държавна помощ за 13 милиарда евро за португалската икономика, план за държавни гаранции за Полша в размер на 22 милиарда евро и схема за 2 милиарда евро за Гърция.
"Този план за държавни гаранции в Полша ще помогне на полските предприятия да покрият непосредствените си оборотни средства и инвестиционни нужди", заяви в изявление изпълнителният вицепрезидент на Комисията Маргрете Вестагер. За Португалия той заяви, че средствата ще "дадат възможност на страната да предоставя директни безвъзмездни средства и публични гаранции за заеми, за да помогне на малки и средни предприятия, както и на големи компании да покрият нуждите от инвестиции и оборотни средства". Гръцката схема позволява държавни гаранции за заеми от оборотен капитал, каза Вестагер.
Същевременно стана ясно, че ще бъде задействана и кредитна линия на стойност до 240 милиарда евро чрез Европейския стабилизационен механизъм. Това обяви председателят на Еврогрупата Мариу Сентену в интервю за няколко европейския издания. Линията ще бъде отворена за страни, изпитващи затруднения заради епидемията от коронавирус.
Още: След ужасът в Кочани: Скопие наложи забрана за използването на пиротехника на закрито
Още: Издирван от Интерпол на гости в Кремъл: Путин прие Милорад Додик (ВИДЕО)
Сумата се равнява на 2 процента от брутния вътрешен продукт на еврозоната и е също така границата, до която могат да бъдат получавани кредити от страните в зависимост от техния БВП. Европейският стабилизационен механизъм беше създаден през 2012 година по време на дълговата криза в еврозоната, за да помага на страни, изпитващи проблеми да се финансират на пазарите. Бенефициентите трябва на теория да прилагат в замяна често пъти болезнени реформи, както стана с Гърция.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Земетресение разлюля Исландия
Още: Зеленски ще обсъди с няколко държави разполагането на военен контингент в Украйна