На 81 години почина опитният германски политик Волфганг Шойбле. Eмблематичната фигура на Християндемократическия съюз (ХДС) е издъхнал в съня си, съобщи вестник "Билд".
Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече
Той е виден държавник и една от най-важните фигури в германския политически живот през последните 30 години, като председател на Бундестага, както и министър при канцлерите Хелмут Кол и Ангела Меркел. Шойбле изигра ключова роля за обединението на Германия през 1990 г.
Шойбле, който беше част от Бундестага повече от 50 години, оставя жена си, четири деца и четирима внуци.
Още: Волфганг Шойбле предупреди за срив на демокрацията
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Политическата му кариера започва през 1969 г., а три години по-късно е избран в Бундестага, като печели място в избирателния район в Офенбург.
Министерската му кариера започва през 1984 г., когато канцлерът Хелмут Кол го назначава за министър по специалните въпроси. През 1989 г. Шойбле е назначен за министър на вътрешните работи и ръководи преговорите за обединение от името на Федерална република Германия.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
По време на мандата си като министър на вътрешните работи, Шойбле е един от най-популярните политици в Германия и редовно е споменаван като възможен бъдещ канцлер.
През 2005 г. Шойбле отново става министър на вътрешните работи в кабинета на канцлера Ангела Меркел, а през 2009 г. - министър на финансите, позиция, която заема почти осем години. Мнозина го смятат за най-влиятелната фигура в Германия след Меркел по това време.
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: Шойбле към гърците: Спрете да обвинявате другите за проблемите си
Той ще бъде запомнен с твърдата позиция, която зае спрямо южноевропейските страни по време на кризата в еврозоната, и с това, че отхвърли призивите на Международния валутен фонд да даде на Гърция повече време да овладее дефицита си.
През април 2014 г., говорейки пред ученици в берлинско училище, политикът сравнява руската анексия на Крим с политиката на Хитлер, който през 1938 г. завзема Судетската област в тогавашна Чехословакия и впоследствие прехвърля под свой контрол цялата държава.