Висящите въпроси между Атина и Анкара могат да бъдат обсъдени и решени с използване на НАТО като платформа за координация и сътрудничество, заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
„Има проблеми, но НАТО предоставя платформа за търсене на положителни подходи и начини за справяне с някои от тези проблеми“, каза Столтенберг на пресконференция, цитиран от Евроактив.
Той съобщи, че НАТО е успяла да създаде така наречения Механизъм за разрешаване на конфликти, обединяващ военни експерти от Турция и Гърция и договорящ механизми за намаляване на риска от инциденти в Източното Средиземноморие.
„Това също ще помогне да се проправи път за преговори или проучвателни разговори между Турция и Гърция по основните въпроси“, добави той.
Източници от ЕС заявиха, че засилената роля на ръководен от САЩ НАТО в региона ще помогне за облекчаване на напрежението, като Европа ще даде повече пространство на новата американска администрация. Подобен сценарий, който също е подкрепен и от Берлин, би извадил ЕС от сегашната му трудна позиция, тъй като страните-членки са разделени по въпроса дали санкции на ЕС трябва да бъдат наложени на Анкара.
Столтенберг настоя, че Турция е важен съюзник.
„Можете просто да погледнете картата и да видите, че Турция като съюзник, граничещ с Ирак и Сирия, с инфраструктурата, летищата, базите в страната си, е много важна в нашата кампания срещу ИДИЛ, освобождавайки територията, която Даеш/ИДИЛ контролираше неотдавна", каза той.
Междувременно в Атина посланикът на САЩ в Гърция Джефри Паят заяви: „Нашето сътрудничество трябва да стане още по-силно и знам, че намерението на президента Байдън е да задълбочи още повече стратегическите отношения между САЩ и Гърция“.
Той се фокусира върху енергийната диверсификация, като заяви, че въпреки пандемията, ние „прекрояваме енергийната карта на Европа и помагаме за намаляване на зависимостта от руския газ“.
Паят също похвали гръцкото правителство в опита му да премахне енергията от лигнитни въглища през следващите седем години и подчерта, че „единственият начин да се стигне до там е използването на газ като мостово гориво“. Той също така изрази задоволство от решението да се избягват ненадеждни доставчици, като Русия.