Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

План на ЕС: Възстановяването на Украйна ще отнеме минимум 100 млрд. евро и 10 години

17 май 2022, 12:35 часа • 3150 прочитания

Украйна може да получи заеми, грантове и евентуално приходите от конфискувани имоти на руски олигарси, за да се справи с милиардите евро разходи за възстановяване след войната, започната от Кремъл на 24 февруари. Това гласи изтекъл план на ЕС за реконструкцията на страната, публикуван от британския The Guardian.

Медията се е сдобила с чернова от документа, изготвен от Европейската комисия. Очаква се официалният план да бъде публикуван от ЕК в сряда. Местата, където трябва да бъдат поставени конкретни цифри, са оставени празни, тъй като по тях предстоят допълнителни дискусии на най-високо ниво в Брюксел.

Засега е ясно само, че финансовите нужди на Киев ще бъдат значителни и реконструкцията ще отнеме повече от 10 години. Оценката на експертите от ЕС е, че само щетите по инфраструктурата в Украйна може да изискват над 100 милиарда евро.

В плана пише още, че украинското правителство ще трябва да изтегли заеми за възстановяването си. Безвъзмездни помощи от държавите членки на ЕС ще осигурят още един транш от средствата, необходими за реконструкция на разрушените домове, училища, пътища, железопътни линии, летища и мостове.

ЕС предлага да се направи оценка на възможността за използване на активи, конфискувани от санкционирани руснаци и беларуси. Такова предложение вече направи председателят на Европейския съвет Шарл Мишел по-рано през май. "Абсолютно съм убеден, че е изключително важно не само да се замразят активите, но и да се конфискуват, за да бъдат предоставени за възстановяването на страната", заяви той пред украинската информационна агенция "Интерфакс".

Законодатели в САЩ и Обединеното кралство също предложиха да се конфискува руска собственост, а средствата да се насочат към Украйна и в помощ на бежанците.

Според изтеклия доклад - официални лица от Брюксел са призовали ЕС „да вземе заеми като блок на международните капиталови пазари, за да финансира кредитирането на Киев“. Ако това стане факт, за втори път ЕС ще изтегли заем като блок, а не на ниво отделни държави членки – след като през 2020 г. финансира Плана за възстановяване от Covid на стойност 750 млрд. евро.

За Украйна е предвиден и микс от грантове и евтини заеми, с които страните от ЕС или държави извън съюза могат да допринесат през специалната програма за реконструкция.

В документа на ЕС се посочва, че Украйна ще се нуждае от "значителна краткосрочна финансова помощ", за да поддържа основните услуги, да предостави хуманитарна помощ и да ремонтира ключовата инфраструктура. За да отговори на тези спешни нужди, Европейската комисия предлага заеми с ниски лихвени проценти и дългосрочни срокове за погасяване.

Миналия месец президентът на САЩ Джо Байдън предложи програма за помощ на Украйна на стойност 33 млрд. долара, която включва над 20 млрд. долара военни разходи. Междувременно Сенатът прокара на първо гласуване 40 млрд. допълнителна подкрепа – предстоят вероятно още два вота за окончателното приемане.

От началото на руската инвазия ЕС е предоставил 4,1 млрд. евро под формата на спешни заеми и хуманитарна помощ и се е съгласил да финансира оръжия и друга несмъртоносна военна помощ на стойност 1,5 млрд. евро. Това не включва средствата, които са предоставили отделните държави членки на ЕС.

Според документа - планът на ЕС за възстановяване ще се ръководи съвместно от Брюксел и Киев. Въпреки че в него не се споменават изрично надеждите на Украйна да се присъедини към ЕС, документът ще има за цел да приведе претендентката за членство в съответствие със стандартите на блока. В това число влизат върховенството на закона, борбата с корупцията, енергетиката и климатът, пише The Guardian.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес