Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Партията на Меркел се подготвя за поражение в изборите

14 март 2021, 12:45 часа • 1680 прочитания

Консерваторите на канцлера Ангела Меркел се подготвят за поражение според две ключови регионални социологически проучвания в неделя, като се очаква избирателите да накажат най-голямата партия в Германия за корупционния скандал с маските за лице и сериозния провал с овладяването на пандемията COVID-19, пише АФП.

Гласуването за нови регионални парламенти в провинциите Рейнланд-Пфалц и Баден-Вюртемберг се разглеждат като лакмус на настроението на нацията преди общите избори на 26 септември, които ще бъдат първите от над 15 години без участието на Меркел.

Нещата не изглеждат добре за консерваторите. Неотдавнашни проучвания показаха, че подкрепата за дясноцентристкия алианс на Меркел ХДС/ ХСС е спаднала до едногодишно дъно от около 30 процента, тъй като германците са недоволни от управлението на кризата, породена от COVID-19.

Консерваторите трябва да се подготвят за "шамар от избирателите", пише най-продаваният ежедневник „Билд“.

Десноцентристката ХДС на Меркел и нейната сестринска партия ХСС в Бавария бяха разтърсени от опасни твърдения, че депутатите, очевидно печелят от сделки с маските за лице в началото на пандемията, което принуди трима депутати да подадат оставки през последните дни.

Задълбочаването на неволите на консерваторите нараства с обществения гняв от бавната и бюрократична кампания за ваксинация, забавеното стартиране на безплатни бързи тестове и упорито високия процент на инфекции въпреки месеци на затваряне.

Германците може би биха могли да преглътнат "аферата с маски", пише седмичникът „Дер Шпигел", „ако гражданите смятат, че правителството си върши работата, защитавайки го от вируса и помагайки му да преодолее кризата. Но това не е така".

В Рейнланд-Пфалц лявоцентристките социалдемократи (СПД) изпревариха ХДС в социологическите проучвания, проправяйки пътя на популярния държавен премиер Малу Драйер да оглави друго коалиционно правителство със Зелените и подкрепящата бизнеса СДП.

Най-внимателно ще се наблюдава гласуването в Баден-Вюртемберг, единствената германска провинция, която има премиер от партията на Зелените.

В момента левите еколози там управляват заедно с ХДС, което може да служи като план за първото федерално правителство от ерата след Меркел.

Проучванията на общественото мнение обаче показват, че ХДС се е насочила към най-лошия си резултат досега в богатата югозападна провинция, докато Зелените са увеличили своята преднина.

Популярността на природозащитниците също расте в цялата страна през последните години, поради нарастващата загриженост за изменението на климата.

Някои германски коментатори нарекоха скандала с маските "най-голямата криза" за консерваторите, откакто през 90-те години споровете за мръсните партийни пари взеха главата на бившия канцлер Хелмут Кол.

Новият шеф на ХДС Армин Лашет опроверга сравнението като "абсурдно", но той също остро критикува депутатите, оказали се в центъра на скандала, присъединявайки се към хора на осъждане от целия политически спектър.

За да спре „кървенето“ преди гласуването в неделя, ХДС / ХСС даде на всички свои депутати срок до петък вечерта да декларират всички финансови ползи, получени от пандемията.

Депутатите от ХСС Георг Нуслейн и депутатът от ХДС Николас Льобел подадоха оставка миналата седмица по обвинения, че са прибрали стотици хиляди евро за посредничество в договорите.

Тогава депутатът от ХДС Марк Хауптман се оттегли, след като медийни съобщения го обвиниха в лобиране пред чужди правителства, включително Азербайджан, и в популяризиране на надценени маски. Той отрича да е получавал плащания.

Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер, смятан за морален арбитър на нацията, заяви, че политиците, които печелят от кризата, са "отрова за демокрацията".

Всичко това отбелязва зашеметяващ обрат на късмета за ветеран-канцлера Меркел.

Нейното коалиционно правителство, съставено от ХДС / ХСС и младши коалиционен партньор СПД, първоначално спечели похвали в страната и в чужбина за овладяване на първата вълна COVID-19 миналата пролет, когато германците се обединиха и застанаха зад антивирусните мерки на учените от екипа на Меркел.

Но възраждането на случаите в края на 2020 г. се оказа по-трудно да бъде потиснато и 16-те федерални провинции в Германия все по-често поемаха по своя път при повторното отваряне на училища и магазини, което доведе до смесени, разнопосочни правила.

Голяма част от вината за разочароващото темпо на ваксинация и навременно пускане на бързи тестове е паднала върху здравния министър Йенс Шпан, някога разглеждан като потенциален претендент за поста на Меркел.

Самата Меркел е подложена на критика, като наблюдатели казват, че грешните стъпки във връзка с пандемията рискуват да опетнят наследството й.

„Кризите винаги бяха най-великият й час“, пише „Шпигел“. "Но този път, изглежда, тя не контролира ситуацията."

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес