Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Партията на Макрон разцепена по закона за имиграцията

22 април 2018, 18:40 часа • 1527 прочитания

Френските депутати трябва днес да гласуват по противоречивия закон за имиграцията, който извади наяве безпрецедентно разделение в партията на президента Еманюел Макрон.

Поне един депутат, Жан-Мишел Клемент, планира да гласува против закона, заради отхвърлянето му от партията на Макрон „Република, напред!“ (LREM), а няколко други ще се въздържат. Долната камара на националното събрание трябваше да гласува в петък, но дебатът се разтегли до уикенда поради повече от 1000-та поправки, предложени от парламентаристите.

Повече от 200 от предложените промени бяха предложени от членовете на LREM, дори депутати от партията на Макрон открито оспориха плановете му да за удвояване на максималния срок, в който имигрантите могат да бъдат задържани, до 90 дни, предаде БГНЕС.

Правителството защитава законопроекта като балансиран, но предизвика критики както от правозащитници, които твърдят, че е твърде мек, така и от левицата, че бил репресивен.

Министърът на вътрешните работи Жерар Коломб заяви, че цели "по-добре контролирана" имиграция, като съкращава времето за изчакване за подаване на молби за убежище на шест месеца, като същевременно улеснява депортирането на онези, които са отхвърлени като "икономически" имигранти.

Приетите бежанци ще получат повече помощ за интегриране, като по-добър достъп до работа и уроци по френски. Много опоненти от левицата се оттеглиха заради мерките търсещите убежище, дори децата, да могат да бъдат задържани в ареста до 90 дни.

"Нищо не оправдава затварянето на дете", каза депутатът социалист Ерве Солиняк. Законопроектът също така намалява времето, през което искащите убежище трябва да подадат молбата си - от 120 на 90 дни, и им дава две седмици да обжалват, ако не успеят, което според НПО не е достатъчно, за да съберат повече доказателства в подкрепа на техните претенции.

Въпреки размириците от бунт, законопроектът се очаква да изтече, като LREM държи повече от половината от местата, след като бе нападнат традиционните партии на парламентарните избори през юни.

Въпреки мърморенето се очаква законопроектът да бъде приет, доколкото LREM има над половината от гласовете, след като през юни миналата година размаза традиционните партии на парламентарните избори.

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес