Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Папата призова всеки да промени начина си на живот, за да спаси планетата

04 септември 2019, 17:15 часа • 2169 прочитания

Папа Франциск призова хората от цял свят да направят промени в ежедневните си навици, за да спрат климатичните промени и да окажат натиск върху лидерите си „преди да е станало твърде късно“, предаде БГНЕС.

Още: Украйна: Оръжие за 20 млрд. евро и редкоземни богатства - нови завои. 267 руски дрона в атака (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Великобритания обяви кога ще атакува Русия със санкции

„Създадохме климатична аварийна ситуация, която сериозно застрашава природата и живота, включително и нашия собствен“, каза той в посланието, с което се отбелязва тазгодишния Световен ден на молитвата за грижите за Творението.

„Това е моментът да разсъждаваме върху начина ни на живот и как ежедневният ни избор по отношение на храна, консумация, пътуване, използване на вода, енергия и много други материални блага често са безразсъдни и вредни“, отбелязва понтификът.

Франциск, който от дълги години се застъпва за екологията, заяви, че молбата му е към "всеки член на човешкото семейство".

Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)

Още: Във Франция: Загинал и тежко ранени полицаи след атака с нож на протест в защита на Конго (ВИДЕО)

Светият отец критикува остро постоянното замърсяване, непрекъснатата употреба на изкопаеми горива, интензивното използване на селското стопанство и практиката на унищожаване на горите, което повишава глобалните температури до опасни нива.

Нарастващата интензивност и честота на екстремните метеорологични събития и опустошаването на почвата подлагат на изпитание най-уязвимите народи в света и подхранват масовата миграция, докато отчаяните семейства търсят сигурни убежища другаде.

Топенето на ледници, недостигът на вода, безгрижното отношение към водните резервоари и значителното наличие на пластмаси и микропластми в океаните са еднакво тревожни и потвърждават спешната необходимост от действия, които вече не могат да бъдат отлагани, каза той.

Франциск похвали младите активисти за спасяване на климата, които оказват натиск върху институциите.

Още: В Австрия подготвят коалиционно правителство

Още: НАТО планира да изгради мрежа от тръбопроводи за бърза доставка на реактивно гориво

„Нашите молитви и апели са насочени преди всичко към повишаване на информираността на политическите и гражданските лидери“, каза папа Франциск.

Той призова правителствата да покажат „политическата воля за драстично ускоряване на мерките за постигане на нулеви нетни емисии на парникови газове възможно най-скоро и ограничаване на повишаването на глобалната температура до 1,5 градуса по Целзий“ в съответствие с Парижкото споразумение.

„Дай Боже… дай ни смелост да правим добро, без да чакаме другите да започнат, без да чакаме да стане твърде късно“.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес