Папа Франциск отказа да приеме на аудиенция държавния секретар на САЩ Майк Помпео, предаде Reuters, цитирана от БНР.
Още: Русия продължава да хвърля авиобомби на своя земя - ФАБ падна в двора на полицай в Курск
Още: Франция има проблем с кокаина - двоен ръст на употребата в страната
Държавният секретар на Ватикана кардинал Пиетро Паролин и секретарят по въпросите на отношенията с държавите монсеньор Ричард Галахър съобщиха, че папата е отхвърлил искането на Майк Помпео, тъй като избягва да се среща с политици преди избори, напомнят световните агенции.
"Да, той поиска. Но папата вече ясно е заявявал, че политически фигури не се приемат в период на избори. Това е причината", посочи Паролин.
Вчера Помпео пристигна в Рим и днес е предвидено да се срещне с официални представители на Светия престол.
Още: Руската армия: Идея за награди като в Нацистка Германия. Повече пари, но за кратко
Още: Руското контраразузнаване подлъгало украинския ГУР и му взело под носа 100 хил. долара
Съобщението за отказаната аудиенция дойде след като държавният секретар на САЩ обвини Католическата църква за споразумение с Китай за назначаването на епископи в Китай.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Руската ПВО отслабва, Украйна едва сега започва: Анализ с данни
Още: Официално: 117 ракети и дронове атакуваха Украйна, някои пробиха през ПВО (ВИДЕО)
Двугодишното споразумение, което изтича следващия месец и се очаква да бъде подновено, позволява на папата да има думата при назначаването на епископи в Китай. Представители на Светия престол признават, че споразумението не е перфектно, но го определят като стъпка напред.
На конференция в сряда, организирана от посолството на САЩ при Светия престол, американският държавен секретар заяви, че по отношение на преследването на религиозни малцинства Китай е най-лошата държава в света. Макар да не спомена изрично споразумението на Светия престол с Пекин, той обвини Китайската комунистическа партия, че работи денонощно, за да потъпква свободата, особено религиозната.
Паролин и Галахър определиха публичните критики на Помпео като "изненада", дошла точно преди планираното посещение. "Обикновено, когато се подготвят тези визити между представители на високо равнище, се водят преговори за темите, по които ще се разговаря конфиденциално. Това е едно от правилата на дипломацията", каза Галахър.
Още: Членове на управляващата проруска партия в Грузия счупиха носа на бивш премиер (СНИМКИ)
Запитан дали критиките на Помпео към споразумението на Ватикана с Китай са предназначени за политическа употреба в САЩ, кардинал Пиетро Паролин заяви: "Някои го интерпретираха по този начин."
Твърдолинейният подход към Китай е основен момент в предизборната кампания на президента на САЩ Доналд Тръмп преди изборите на 3 ноември. Тръмп също така се свързва с консервативни протестантски и католически движения, много от които са критични към папа Франциск, отбелязва Ройтерс.