Групата на държавите против корупцията на Съвета на Европа (GRECO) предупреди за рисковете от нарастваща корупция поради пандемията с COVID-19 и апелира към държавите за максимална прозрачност.
Още: Ал Кайда заплашва със смърт принц Хари, той поиска полицейска защита
Още: След гостуването на Зеленски забраниха да се лети над имението на крал Чарлз III (СНИМКИ)
GRECO огласи насоки за 50-те държави на Съвета на Европа за предотвратяване на корупцията в контекста на здравната криза, причинена от пандемията с новия коронавирус.
Изригването на епидемията с коронавируса увеличава рисковете от корупция, а здравният сектор е особено уязвим поради необходимостта от спешни поръчки за медицински консумативи, опростени правила за обществени поръчки, пренаселените болници и претоварения медицински персонал, съобщава GRECO.
Президентът на GRECO Марин Мърчела заяви, че ПОРАДИ пандемията „предвид концентрацията на власт, премахването на определени права и свободи и влагането на големи суми пари в икономиката за преодоляване на кризата не трябва да подценява рисковете от нарастваща корупция“.
Още: Увенча ли се с успех мисията на Мелони да покори с чар Тръмп (СНИМКИ)
Още: Некадърност: Захарова се саморазкри с лъжа за Суми (ВИДЕО)
Близо 90 % от случаите на коронавирус са причинени от мръсни ръце
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски наложи санкции на китайски компании, произвеждащи ракети, на руски артисти и спортисти
Още: НАТО започва укрепване на най-уязвимата точка за нападение от Русия - Сувалския коридор
Корупционните практики могат да засегнат всички публични и частни сектори и могат да се проявят под формата на подкуп в секторите на здравеопазването, конфликт на интереси и лобиране при изследване и разработване на нови продукти, комерсиализация на медицински продукти и измами, свързани с COVID-19, т.е. реклама на фалшиви лекарства, се казва в изявлението.
Поради това GRECO апелира до властите на всички нива за максимална прозрачност и комуникация при вземането на решения.
GRECO е създадена през 1999 г. за укрепване на капацитета на държавите-членки в борбата с корупцията, която включва 47 държави-членки на Съвета на Европа, както и Беларус, Казахстан и САЩ.
Още: За първи път в Полша жена стана пилот на изтребител F-16
Още: Прекратяването на огъня в Украйна се оказа само мечта за Тръмп