Падналият на 10 март в Загреб дрон Ту-141 "Стриж“ съветско производство е носил 120-килограмова авиационна бомба, пише HRT, позовавайки се на източници в хърватското министерство на отбраната. Според хърватския министър на отбраната Марио Баножич към 13 март са успели да съберат почти всички фрагменти от катастрофиралия дрон. Освен това в кратера на мястото на катастрофата са открити следи от експлозиви и части от авиобомба. Това показва, че дронът не е бил разузнавателен.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Според високопоставени източници в Министерството на отбраната бомбата е избухнала, след като дронът се е разбил в земята и се е „заровил“ в меката почва. Ако дронът се беше разбил върху асфалт или бетон, последствията от експлозията биха били катастрофални.
Останките от дрона, тежащи около шест тона, са откарани във военна база за допълнително разследване. Според Баножич все още не е установено кой е изстрелял дрона-бомбардировач. Събраната информация предполага, че и руската, и украинската страна са могли да направят това. За окончателни заключения е необходимо да се анализират данните от черната кутия и траекторията на полета на дрона. Засега експертите са склонни да смятат, че дронът е влетял във въздушното пространство на Хърватия от украинска страна погрешка.
По-рано, когато още нищо не се знаело за бомбата, хърватският премиер Андрей Пленкович нарече падането на безпилотния самолет "ясна и недвусмислена заплаха" за ЕС и всички страни от НАТО. Според хърватския президент Зоран Миланович дронът се е намирал във въздушното пространство на Унгария повече от 40 минути, а в Хърватия – по-малко от 7 минути. Той паднал в оживен район на хърватската столица, където има жилищни сгради, ресторант и нощен клуб. При падането на летателния апарат са повредени няколко автомобила.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Пленкович се обърнал официално към лидерите на страните от ЕС, ръководителите на Съвета на ЕС. „Аз ги предупредих за този инцидент, като посочих, че нещо подобно може да се случи в друг град, не задължително главен, във всяка държава от НАТО или ЕС. Теоретично може да е Будапеща или Любляна, Братислава и т.н. Важно е да засилим сътрудничеството помежду си, за да могат всички страни да бъдат уведомени навреме за нещо подобно. Дали е било случайно, или умишлено, в момента не знаем", заявил хърватският премиер. По думите му инцидентът се разследва от представители на прокуратурата, МВР и армията.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
"Това показва необходимостта от по-тясно сътрудничество в рамките на НАТО, във въздушното пространство на НАТО - и румънско, и унгарско, и хърватско. Не можем повече да търпим такава ситуация, тя не трябва да се повтаря. Това е чиста и ясна заплаха, на която трябва да се отговори, затова ще повдигнем тази тема във всички органи на ЕС и НАТО и ще работим за повишаване на готовността на нашите и всички други, така че подобни летателни апарати да бъдат унищожавани на безопасно място, а не да влитат и да паднат в силно населена част на града“, подчертал ръководителят на хърватския кабинет. Според него унгарските власти не са реагирали в продължение на 40 минути на безпилотния апарат, летящ във въздушното им пространство, но „това е въпрос към Будапеща“.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Китай отказа да доставя части за самолети на Русия