Съветът на Европейския съюз установи сериозни недостатъци в прилагането от Нидерландия на достиженията на правото от Шенген в областта на общата визова политика и в областта на репатрирането и отправи препоръки в свои решения, приети на 19 декември 2022 г., предаде за БТА румънската агенция Аджерпрес. Недостатъците по отношение на визовата политика са установени след анализ в периода 23-28 юни 2022 г., а по отношение на репатрирането на нелегалните мигранти недостатъците са открити през 2021 г.
Информацията за това беше публикувана днес в социалните мрежи от румънския евродепутат Еуджен Томак, като той даде и линкове към уебсайта на Съвета на ЕС, където са достъпни двата документа. Според Томак решенията на Европейския съвет по отношение на Нидерландия и Австрия от миналия месец "могат и трябва да бъдат използвани от Румъния и България в преговорите следващата седмица в Швеция" за присъединяване на двете страни към Шенгенското пространство.
„Разбира се, не мога да не оценя политическото решение на Нидерландия в момента да подкрепи присъединяването на страната ни към Шенгенското пространство. Не можем обаче да забравим, че в продължение на 11 години това право ни беше неоснователно отказано от страна, която днес е „порицана“ "за сериозни недостатъци, които засягат защитата на самото Шенгенско пространство", казва Томак.
"Правителствата на Румъния и България трябва да действат координирано и ефективно. Ясно е, че можем и трябва да влезем в Шенгенското пространство единствено заедно. Нидерландия се противопоставя на присъединяването на България и това решение засяга пряко и нас. Затова смятам, че ако на 26 януари на Съвета по правосъдие и вътрешни работи нямаме заключение и график за коригиране на дискриминационния вот от 8 декември 2022 г., то единственият и най-бърз начин за влизане в Шенгенското пространство остава поставянето на въпроса на вниманието на Съда на Европейския съюз“.
Преди седмица Томак обяви, че на заседание от 19 декември 2022 г. Съветът на Европейския съюз е приел решение, с което е дал препоръки към Австрия за отстраняване на недостатъците, установени в оценка от 2020 г. на прилагането от тази страна на достиженията на правото от Шенген в областта на репатриране на граждани на трети страни, предаде БТА.
Всички тези документи ще бъдат изпратени на Европейския парламент и на националните парламенти, а засегнатите страни - Австрия и Нидерландия - имат един или два месеца, за да изпратят на Европейската комисия и Европейския съвет планове за действие за справяне с констатираните пропуски.
Шведското председателство на Съвета на ЕС организира в Стокхолм неформална среща на министрите на правосъдието и вътрешните работи на ЕС на 26 и 27 януари. Дневният ред по въпросите на вътрешните работи през първия ден от срещата включва темите миграция и убежище с акцент върху намаляване на натиска на незаконната миграция към ЕС чрез ефективно сътрудничество с трети страни при репатриране. Министрите ще бъдат поканени да обсъдят ключов компонент от миграционната политика на ЕС - необходимостта от ефективно и добре функциониращо репатриране и как да се използва пълноценно механизмът на допълнителни визови мерки. На 27 януари министрите на правосъдието ще обсъдят юридическото сътрудничество и борбата с организираната престъпност, съобщава сайтът на шведското президентство.