Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

От 9 и 13 години затвор получиха 9 от лидерите на Каталуния, които искаха независимост

14 октомври 2019, 14:40 часа • 2988 прочитания

Върховният съд на Испания осъди девет от 12те задържани каталунски сепаратистки лидери на между 9 и 13 години затвор за подбудителство по време на референдума за независимост през 2017 година. Деветте лидери бяха оправдани по най-сериозното обвинение за подстрекаване на бунт.

Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)

Още: Във Франция: Загинал и тежко ранени полицаи след атака с нож на протест в защита на Конго (ВИДЕО)

Бившият заместник-ръководител на каталунското правителство Ориол Жункерас е най-високопоставеният политик на подсъдимата скамейка. Той получи и най-голямата присъда от всички обвинени - 13 години за противодържавна дейност и злоупотреба с държавни средства. 

Другите 3-ма обвиняеми бяха признати за виновни за неподчинение и глобени, но съдът реши, че те няма да изтърпят ефективна присъда, съобщи BBC. Всички 12 политици и активисти отрекоха обвиненията.

Защитата обяви, че ще обжалва решението пред Конституционния съд и пред Европейския съд по правата на човека.

Още: Урсула фон дер Лайен е възмутена от нападението срещу представителството на ЕК в София

Още: Без Европа като миротворец в Украйна - друг вариант за чужди войници

Решението днес идва след изслушвания на около 400 свидетели, продължили 4 месеца.

Обвиняемите не промениха позицията си по време на процеса. Те твърдяха, че са изправени пред съда само заради идеите им. Но прокуратурата заявяваше, че те са съдени заради действията им, а не заради идеите им. 

По време на заключителните си изказвания през юни адвокатите по отбраната заявиха пред съда, че клиентите им отричат обвиненията за бунт и подбуждане на размирици. Те обаче признаха обвинението за неподчинение, по което реално избягват затвора, но получават рестрикции, като тази да се кандидатират за държавна длъжност.

На 1 октомври 2017г. в най-богатата област на Испания - Каталуния се състоя гласуване по въпроса за отцепването от кралството. Мадрид първоначално нарече този референдум нелигитимен и отказа да признае резултатите. На 27 октомври парламентът в Каталуния одобри резолюция, с която провъзгласи републиката за независима. В отговор Сенатът одобри искането на Мадрид за въвеждане на 155-ия член на Конституцията на Кралството, който позволява да се ограничи самоуправлението на Каталуния. Веднага след това в кралството бе заведено срещу лидерите на сепаратисткия процес. Някои от тях избягаха от Испания, включително бившия глава на Каталуния, Карлес Пучдемон, а други бяха арестувани по време на съдебните процеси.

Още: Сириец на 19 години е заподозреният за нападението в Берлин

Още: Папа Франциск няма да води неделната служба за втора поредна седмица

Карлес Пучдемон, бившият президент на Каталуния, избяга от Испания , преди да може да бъде арестуван през 2017 г., а така и от процеса. След присъдите днес, които общо възлизат на 100 години, той ги обяви за "варварство".

"Сега повече от всякога ... е време да реагираме както никога досега", пише той в Twitter и добавя: "За бъдещето на нашите синове и дъщери. За демокрацията. За Европа. За Каталония."

В момента 56-годишният политик живее в изгнание в Белгия. Той е заплашен от съд по обвинения в бунт, ако се завърне в Испания.

През уикенда стотици привърженици на независима Каталуния се събраха за протест в Барселона.

Това напомни за 2017 г., когато полиция и протестиращи неведнъж се сблъскваха по улиците, докато лидерите за независимост на Каталуния организираха референдума, който бе обявен за незаконен от конституционния съд на Испания.

Сепаратисткото движение в най-богатата испанска област предизвика най-голямата политическа криза в страната за последните 40 години, пише BBC. Референдумът през 2017г. принуди испанското правителство в Мадрид да поеме контрол над Каталуния.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес