България бе осъдена днес от Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) за това, че е върнала в Турция журналист, критикуващ властта на Анкара след неуспешния преврат през 2016 г., без да разгледа молбата му за убежище, съобщи АФП.
Още: Ал Кайда заплашва със смърт принц Хари, той поиска полицейска защита
Още: След гостуването на Зеленски забраниха да се лети над имението на крал Чарлз III (СНИМКИ)
Жалбоподателят, чиято самоличност не се уточнява, е избягал от страната си след опита за преврат и е „изразил опасения от малтретиране, на което би могъл да бъде подложен в случай на завръщането си в Турция“, се обяснява в резюмето на решението на съда.
Българските власти, обаче, не са разгледали молбата му за международна закрила, констатира съдът.
В момента 36-годишният журналист излежава присъда в Турция от седем години и половина затвор за принадлежност към "терористична организация".
Още: Увенча ли се с успех мисията на Мелони да покори с чар Тръмп (СНИМКИ)
Още: Некадърност: Захарова се саморазкри с лъжа за Суми (ВИДЕО)
Той е работил за всекидневника „Заман” и за агенция „Джихан”, собственост на Feza Media Group, която е смятана за критична към режима на турския президент Реджеп Тайип Ердоган и е известна като близка до мрежите на Фетулах Гюлен. Проповедникът бе обвинен в заговор за неуспешния преврат през юли 2016 г. срещу Ердоган, припомня ЕСПЧ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски наложи санкции на китайски компании, произвеждащи ракети, на руски артисти и спортисти
Още: НАТО започва укрепване на най-уязвимата точка за нападение от Русия - Сувалския коридор
Няколко месеца преди опита за преврат турските съдилища поставили трима администратори начело на групата, след което „Заман” възприе линия про-Ердоган и жалбоподателят е освободен от работа и му е отнета журналистическата карта.
След събитията през 2016 г. той напуска Турция заради предприетите от властите мерки срещу медии и журналисти.
През нощта на 13 октомври 2016 г. журналистът е арестуван при опит да премине турско-българската граница с товарен камион с няколко други пътници.
Още: За първи път в Полша жена стана пилот на изтребител F-16
Още: Прекратяването на огъня в Украйна се оказа само мечта за Тръмп
Той прави няколко неуспешни опита да подаде молба за предоставяне на убежище и да се възползва от международната закрила. Предаден е на турските власти 16 октомври на граничния пункт Капитан-Андреево.
„Бързината, с която е осъществено репатрирането, е направила недостъпни средствата за правна защита“, отбелязват съдиите. Те са единодушни в заключението си, че България е нарушила член 3 (забрана за нечовешко и унизително отношение) и член 13 (право на ефективно средство за защита) от Европейската конвенция за правата на човека.
София ще трябва да плати на жалбоподателя 15 000 евро за неимуществени вреди.