Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Орбан "обяви дуел" на ЕС. Защо го наричат Дунавския диктатор

15 декември 2023, 21:09 часа • 3152 прочитания

Този път унгарският премиер Виктор Орбан очевидно смята да се дуелира с ЕС на най-високо ниво. Преди срещата на върха на Общността в четвъртък той обяви в две писма до председателя на Съвета на ЕС Шарл Мишел, че Унгария няма да подкрепи нито предоставянето на финансови помощи на Украйна, нито започването на присъединителни преговори със страната. „Призовавам Ви с цялото си уважение да не занимавате Европейския съвет с тези въпроси, тъй като поради липсата на консенсус очевидно ще се стигне до провал", написа Орбан.

"Дунавският диктатор", както донякъде шеговито го нарече навремето бившият председател на ЕК Жан-Клод Юнкер, заплашва с вето по две от основните теми: ревизирания бюджет, включващ и 50 милиарда евро помощи за Украйна, и предприсъединителните преговори с Киев. И двете решения трябва да бъдат одобрени единодушно на срещата на върха.

Паралелно с атаката си срещу останалите 26 държави членки на ЕС Виктор Орбан води в Унгария кампания срещу Общността, определяна като антисемитска. Планирано е и всенародно допитване за помощите за Украйна, чиито резултати са предопределени. Верният на Орбан парламент вече гласува веднъж срещу помощите за Украйна. Но какво иска да постигне унгарският премиер този път?

Още: Зеленски към Орбан: Кажи ми поне една причина да блокираш членството на Украйна в ЕС? (ВИДЕО)

Дали целта е разрушаването на ЕС?

„Мисля, че със своята блокираща позиция той се опитва да промени ЕС отвътре и да разруши актуалната му форма", казва за ДВ Андреас Бок от мозъчния тръст „Европейски съвет по външни отношения". Според него дългосрочната цел на Орбан е по възможност да пренесе своята идеология на нелиберална демокрация върху Европа като цяло.

„Той има ясна цел и много ясна представа как всъщност трябва да изглежда Европа - да не е интегрирана, а да се ограничи в сферата на икономическото сътрудничество. Неговите представи не включват Европа, която да е базирана на ценности", посочва Бок. Същевременно Орбан се вслушва в Русия и Китай, ориентира се спрямо тамошните автократи.

Орбан като лидер на десните в Европа?

Още: Унгария се съгласи - вдига ветото над 50-те млрд. евро от ЕС за Украйна при едно условие

Унгария обаче не иска да напуска ЕС - предоставяните субсидии се приемат охотно вече от 20 години от Орбан и неговите приятели в унгарската икономика. Все пак заради дефицита на правова държавност и на борбата с корупцията ЕК преди две години задържа значителна част от помощите за Унгария - почти 30 милиарда евро. Вече бившият люксембургски премиер Ксавие Бетел още на срещата на върха през октомври упрекна Орбан в шантаж. Още тогава Орбан блокира финансовите помощи за Украйна и настоя за изплащане на парите, които се „полагат" на Унгария.

Във вторник ЕК освободи 10 милиарда от средствата за Унгария, тъй като Будапеща междувременно изпълнява поставените изисквания - непосредствено преди срещата на върха, на която се очаква Орбан да блокира решенията. Но Андреас Бок не смята, че Орбан се интересува само от пари - вълнува се от нещо много по-съществено: унгарският премиер, който от християндемократ постепенно се превърна в десен националист, се чувства окрилен от победата на десните популисти в Нидерландия и в Словакия. Заедно с дяснорадикалната италианска премиерка, с дясното Национално движение във Франция и с „Алтернатива за Германия" той отправя поглед към изборите за Европейски парламент. „Той има чувството, че сега може да се превърне в лидер на дяснопопулисткия фронт. Чувства се в подем, а това може да има силно отражение върху следващите европейски избори през юни", посочва пред ДВ Андреас Бок.

Дали и този път ЕС ще може да "купи" Орбан?

Само с пари ЕС едва ли ще може да накара Орбан да промени позицията си. Това често се е получавало, но този път става дума за принципно отхвърляне на западната ориентация на Украйна, смята Даниел Хегедюс от германския клон на американската фондация „Маршал". По отношение на финансовата помощ за Украйна унгарският хардлайнер може и да склони, но не и по въпроса за постепенното присъединяване на страната към ЕС. „Наистина не виждам възможност за промяна на унгарската позиция", посочва Хегедюс. Той изтъква пред ДВ, че стремежът на Украйна да се защити от Русия и да се насочи към Запада представлява антитеза на унгарската позиция, в която се залага на Русия. „Премиерът Орбан не е заинтересован Украйна да спечели тази война. В този смисъл той действа много рационално и се опитва да използва всички средства за отслабването на Украйна."

Още: Унгария прие закон за "защита на националния суверенитет"

ЕС се опитва с добро

Украинският президент Володимир Зеленски се опита да разубеди унгарския премиер на срещата си с него в Аржентина - но очевидно без успех. Преди това да „разбият" блокадата се опитаха и френският президент Макрон, и председателят на Европейския съвет Шарл Мишел. Смята се, че Германия и Франция са се опитали да подтикнат ЕК да освободи задържаните финансови помощи. Принципно Орбан след театралниченето си по срещите на върха дава заден ход, когато бъде „подкупен". Всъщност тази система би могла да сработи и този път, се надяват европейски дипломати. Но Виктор Орбан е дебелокож и е свикнал на обидите, които му отправят колегите му в Брюксел.

Теоретично държавите членки на ЕС биха могли да възобновят процедурата за липсата на правова държавност срещу Унгария и в крайна сметка да отнемат правото на глас на страната. Но склонността на останалите държави да изтласкат Унгария от ЕС и по този начин да предизвикат тежка криза в институцията е доста ограничена, смята Даниел Хегедюс.

 

Още: Бойко Борисов говорил с Орбан за Шенген, уверил го, че сме готови

Източник: Дойче веле

Заради Орбан: ЕС спешно търси пари за Украйна извън европейския бюджет

Туск: Правителството на Орбан открито мина на страната на Русия

Орбан: Украйна няма място в европейския дневен ред

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес