Съветът на Европейския съюз по външни работи даде сериозен сигнал, че ще има удължаване на санкциите срещу Русия заради агресивната ѝ война в Украйна. Днес, 27 януари, външните министри на страните от блока провеждат заседание в Брюксел, а финалното решение трябва да бъде взето на 31 януари. За продължаване на наказателните мерки срещу Москва се гласува на всеки 6 месеца. Подобен ход изисква пълно единодушие от 27-те държави членки, а най-голямото предизвикателство, както винаги, е Унгария.
Препятствието Орбан
Премиерът Виктор Орбан, който е най-приятелски настроеният към Кремъл лидер в ЕС, постави ултиматум на останалите страни. Той иска ЕС да убеди Украйна да възстанови транзита на руски газ към Източна Европа, след като изтеклият договор с "Газпром" спря кранчето през украинска територия към Унгария и Словакия. В противен случай, заяви Орбан, ще гласувам "против" удължаването на санкциите срещу Русия: Орбан: Ще удължа санкциите само ако Украйна ни пусне руски газ.
Още: Приятел в нужда се познава: Орбан блокира изявление на ЕС за непризнаване победата на Лукашенко
Снимка: Kremlin.ru
Будапеща отлагаше решението от декември, когато министър-председателят на Унгария заяви пред лидерите на ЕС, че иска да изчака встъпването в длъжност на Доналд Тръмп в САЩ, преди да реши дали да се съгласи да отмени ограниченията. Наскоро Тръмп заяви, че може да увеличи санкциите срещу Русия, ако диктаторът Владимир Путин не седне на масата за преговори. Именно след това унгарският премиер свърза обсъждането на санкциите с енергийната сигурност на страната си.
Унгария е склонна да отстъпи, договорила е гаранции
Вече обаче се появява информация, че ЕС ще удължи наказателните мерки срещу Москва, а Будапеща е готова да отстъпи - това твърдят източници на Bloomberg.
Още: Мирни преговори без Украйна? Путин и Тръмп играят "шах", изскочи и още една важна тема
Отделно от това - в сайта на Съвета на ЕС по външни работи има качен официален документ, касаещ срещата на 27 януари. Той не е озаглавен, а в него пише единствено:
"(Точка шеста, бел. ред.) 6. Решение на Съвета относно ограничителни мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна
Приемане
одобрено от Корепер, част 2, на 27.1.2025 г.".
КОРЕПЕР - или Комитет на постоянните представители - е помощен комитет към Съвета на ЕС, в който посланиците на страните членки в Брюксел се произнасят по определено законодателство. Това винаги е първа стъпка преди окончателното решение на евролидерите.
Снимка: БГНЕС
Още: Орбан пак показа в кой лагер е: "Санкциите рушат икономиката ни, ЕС финансира войната" (ВИДЕО)
След като на няколко срещи между посланиците на страните от блока този месец не беше постигнато съгласие за удължаване на срока за санкциите, въпросът ескалира именно на срещата на външните министри в понеделник, пише Bloomberg. Очаква се Унгария да подпише удължаването в понеделник, т.е. още днес, гласи информацията от източниците на агенцията.
„Очаквам решение за отмяна на санкциите“, заяви ръководителят на външната политика на ЕС Кая Калас пред репортери, когато пристигна за срещата.
Междувременно в официалния сайт на Европейския съвет се появи потвърждение - има съгласние за удължаване на санкциите срещу Русия!
От февруари 2022 г. досега блокът е одобрил 15 пакета от санкции срещу Русия.
Информацията в Bloomberg гласи още, че Будапеща е договорила нещо в замяна на вдигане на ветото. Става въпрос за гаранции за енергийната сигурност.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
"В изявлението ще бъдат потвърдени ангажиментите да се помогне на Украйна да ремонтира и стабилизира инфраструктурата си, както и да се обърне внимание на доставките на газ и петрол", посочва един от източниците на Bloomberg.
Енергийни обещания
Унгарският министър на външните работи Петер Сиярто написа днес във Facebook, че съгласието на страната му „зависи от това дали Европейската комисия ще предостави гаранции, че ще заема позиция в бъдеще, когато енергийната сигурност на държава членка е застрашена“.
Снимка: Getty Images
Маршрутът през Украйна покрива едва 5% от нуждите на Европа и представители на ЕС заявиха, че това не застрашава енергийната сигурност на блока. Въпреки това Словакия и Унгария все още приемат значителни количества енергия от Русия. Украинският президент Володимир Зеленски заяви през уикенда, че Киев е готов да позволи на газ от Азербайджан да преминава през страната.
Още: Politico: През 2025 ЕС купува рекордни количества руски втечнен газ
Орбан и Роберт Фицо преди това скочиха на Володимир Зеленски, като заплахата на словашкия премиер беше да спре износа на ток за Украйна (впоследствие се отказа) и да намали помощта за украинските бежанци.
В момента единствено по "Турски поток" - през Турция и България - руски газ тече към Европа, но и там всичко е под въпрос заради санкциите на САЩ спрямо "Газпромбанк", единствената лицензирана финансова институция за плащания при покупка на синьо гориво от Русия: Ще спре ли руски газ да тече към Европа през България? 10 държави с призив към ЕС.
Замразените активи и големият жокер
ЕС вече работи паралелно по следващия си набор от санкции, които блокът се надява да одобри през следващия месец.
Труден е въпросът какво ще се случи, ако санкциите не бъдат удължени. Те се основават на правни актове на ЕС - именно затова представители на блока твърдят, че Русия няма да може да съди държавите членки със задна дата за загубите от наказателните мерки. Настоящите жалби, включително от руски субекти като олигарси или компании, за съществуващите мерки се разглеждат от Общия съд на ЕС.
Снимка: Kremlin.ru
Важна е темата със замразените руски активи. След нахлуването на Русия в Украйна в Белгия бяха замразени активи на Руската централна банка на стойност приблизително 190 млрд. евро - в депозитара на ценни книжа Euroclear. Опасенията са, че тези активи ще бъдат разблокирани, ако няма действащи в сила санкции срещу Русия.
Един 81-годишен белгийски закон от военно време обаче може да спре прехвърлянето на замразените активи обратно към Руската федерация, въпреки че той трябва да бъде задействан от белгийския крал: Игра на санкции: Русия си връща блокираните пари чрез Орбан, но ЕС има "жокер" - белгийския крал.
Ако външните министри на ЕС не успеят да подновят санкциите в понеделник поради ветото на Унгария, все още има достатъчно време за свикване на евентуална извънредна среща на върха на ЕС по въпроса, пише Euractiv.