Балансирането на пазара на петрол ще се ускори през втората половина на 2017 г. Това сподели пред журналисти в кулоарите на заседанието на министерския комитет към „ОПЕК+“ генералният секретар на петролния картел Мохаммед Баркиндо.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
„Смятаме, че има възможност темповете на балансиране на пазара да се забавят предвид нашите очаквания, но възстановяването продължава", каза той, като сподели, че е възможно е темповете да се ускорят през второто полугодие.
Баркиндо отбеляза, че в САЩ например в три от пет региона нивото на търговски запаси вече почти е стигнало до средното за пет години ниво. „Говорих с компаниите, запасите продължават да намаляват“, заключи той.
В същото време трябва да припоним, че цените на лекия петрол през миналата седмица поевтиняха с над 2 процента и останаха под 50 долара за барел.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Баркиндо не посочи процента на изпълнение на споразумението за намаляване на запасите от петрол, но каза, че цифрите са „превъзходни“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Той подчерта, че ОПЕК очаква връщането на пазара на петрол на Либия и Нигерия.
Миинстъра на петрола, електроенергията и водните ресурси на Кувейт Исам ал-Марзук коментира в интервю за руската агевция ТАСС, че въпросът за нарастване на добива на петрол в Либия и Нигерия, които са освободени от споразумението за добив засега не е включен в дневния ред на срещата на министрите от ОПЕК през ноември.
Според МАЕ, Либия и Нигерия са увеличили добива с 450 хил. барела петрол на ден спрямо октомври 2016 г. Тогава техният добив е бил по данни на агенцията, цитирана от ТАСС, 510 хил. и 1,45 млн. барела на ден съответно.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Руският министър на енергетиката Александър Новак съобщи от своя страна, че през юли 2017 г. производството на петрол в Русия през юли 2017 г. е бил от порядъка на 10,947 млн. барела. Това е с 300 хил. барела под добива от октомври, в резултат на споразумението с ОПЕК. По думите на Новак целевото ниво на намалението е постигнато още през месец май.