Екипът на президента на САЩ Доналд Тръмп, в стремежа си да постигне примирие между Украйна и Русия в Черно море, предложи на Кремъл твърде много отстъпки, а подобно снизходително отношение само насърчава Владимир Путин да продължи войната. Това заяви Джон Хърбст - бивш посланик на САЩ в Украйна, който в момента е старши директор на Евразийския център на Атлантическия съвет. По този начин той коментира резултата от преговорите в Саудитска Арабия, след които Кремъл обяви условия за примирие в морето.
Още: Примирие в Украйна - кашата и грешките в превода: Версиите на САЩ и Русия са различни
Примерите са: да се вдигнат санкциите срещу "Россельхозбанк" и други финансови организации, участващи в осигуряването на операции по международна търговия с храни и торове; да се свържат те отново с международната система за банкови операции SWIFT; да се даде път на Русия към световните пазари и др. Тръмп заяви, че Щатите към момента разглеждат тези искания.
Хърбст отбеляза, че подобно споразумение би било полезно, но не е ключова стъпка, тъй като в Черно море не е имало сериозна активност от близо две години - откакто украинските военноморски дронове прогониха черноморския флот на Русия от Крим в източната част на Черно море.
Още: Русия се съгласи на примирие в Черно море, където Украйна вече разби флота ѝ
Снимка: Kremlin.ru
Тласък за руската икономика, САЩ попадат в капан
Сред отстъпките, направени от САЩ, са съдействие за „възстановяване на достъпа на Русия до световния пазар за износ на селскостопански продукти и торове, намаляване на разходите за застраховка на морския транспорт и разширяване на достъпа до пристанища и платежни системи за такива операции“.
„Проблемът е, че вдигането на основните санкции ще даде тласък на пострадалата руска икономика, което ще улесни Путин да продължи войната, която той отказва да прекрати. Мисля, че Тръмп все още иска бързо прекратяване на огъня, за да установи траен мир. За да постигне това, той трябва да промени тактиката и да направи това, което обеща през първата седмица на новия си мандат - да удари с чук Кремъл“, смята Хърбст от Атлантическия съвет, цитиран от сайта на организацията.
В същото време Даниел Фрийд, който е сътрудник в Атлантическия съвет и бивш посланик на САЩ в Полша, отбелязва, че с отмяната на санкциите САЩ „рискуват да попаднат в дупка на отстъпки пред Русия“.
Още: "Кухите американски кратуни ни вярват": Мирът в Украйна за Путинова Русия (ОБЗОР - ВИДЕО)
Подобно едностранно предимство за Москва не допринася за напредъка на 30-дневното прекратяване на огъня, към което се стреми администрацията на Тръмп, и прави все по-безсмислени заплахите на САЩ за оказване на натиск върху Русия да спре да воюва, смята Фрийд.
Споразумението, постигнато от американските преговарящи в Саудитска Арабия, предлага на Кремъл отстъпка след отстъпка, но в действителност Русия не е направила нищо, за да оправдае искането си за облекчаване на санкциите. Напротив - тя продължава да обстрелва цивилни в Украйна и да отнема човешки животи: Русия отново атакува родния град на Зеленски с дронове (ВИДЕО).
Снимка: Министерство на отбраната на Русия, скрийншот
Путин ще иска да му се "плати" двойно за спиране на войната
Британското издание The Guardian междувременно отбелязва, че ако Путин получи всичко, което иска в случая, това ще бъде първото значително отстъпление от политиката на санкции на Запада и ще означава, че Москва ще търси "двойно по-скъпа цена за прекратяването на войната срещу Украйна". По-специално, издирваният от Международния наказателен съд в Хага диктатор ще иска политически и военни отстъпки от украинската страна, както и излизане на Москва от международната изолация.
„Руското изкуство на сделката е да продаде на американците исканията си като руски отстъпки и след това да поиска облекчаване на санкциите“, пише Янис Клуге - изследовател, който изучава руската икономика в Германския институт за международни отношения и сигурност. „Необходимо е на Украйна повече да не ѝ се позволява да атакува руски военни кораби, а Русия да може да инспектира украинските кораби“, коментира той исканията на Путин, цитиран от вестника.
Сделката за Черно море отразява сериозна преориентация на дипломацията около Украйна и оставя Европа в по-голяма изолация при сдържането на Русия. Киев се противопоставя на всяко оттегляне на санкциите срещу Кремъл. В същото време САЩ не публикуваха в официалните изявления на Белия дом след срещите с руската и украинската делегация в Саудитска Арабия исканията на Путин - от Москва ги цитираха по-късно: Удари по енергийни обекти: САЩ пак оставиха вратата за Русия и Украйна отворена.
Изглежда, че или Белият дом е скрил плановете си за облекчаване на санкциите, или самите американски преговарящи са били изненадани от искането на Русия да се облекчат ограниченията върху търговията и финансите, за да се постигне основният резултат, който Белият дом иска - възможността да обяви поне частично прекратяване на огъня в Украйна, анализира The Guardian. И отбелязва, че сделка, която не устройва нито една от страните, рано или късно ще се провали, а това ще повдигне още повече въпроси дали САЩ са най-добрият посредник.
Снимка: Getty Images
Ясно е - Русия печели повече от Украйна
Първото споразумение за прекратяване на огъня, договорено с посредничеството на САЩ в Саудитска Арабия, носи повече ползи за Москва, пише и друг британски вестник - The Times. Ясно е, че Русия печели повече от Украйна от споразумението за спиране на военните действия в Черно море и евентуална забрана на атаките срещу енергийни съоръжения, правят заключение журналистите.
Още: Зеленски: Ако Русия наруши споразумението за Черно море, ще поискаме санкции и оръжия (ВИДЕО)
Белият дом заяви, че споразумението ще „премахне използването на сила“ в Черно море и ще гарантира безопасно корабоплаване. Само че Руският черноморски флот е разбит и Украйна изнася зърното си почти безпроблемно, констатира и The Times. Всичко това за пореден път показва наивността на администрацията на Тръмп - как тя е заблуждавана постоянно от Кремъл и как предава един след друг всичките си лостове на влияние спрямо Москва в преговорите.
В сделката не пише нищо за руските удари по Одеса и Николаев
„Украйна доста успешно гарантира сигурността на своя зърнен коридор. В същото време Русия постоянно атакува пристанищата на Одеса и Николаев, а в споразумението няма нищо за това. На Русия не са наложени никакви ограничения (относно ударите - бел. ред.), пише съветникът на президента на Украйна Серхий Лещенко в Telegram.
Той също така обвинява Белия дом, че не е успял да издейства „никакви отстъпки“ от Русия в замяна на възможността да възобнови износа на селскостопански продукти и торове.
Още: Топ републиканци към Тръмп: Осъзнай се и ползвай замразените активи като лост срещу Русия
Що се отнася до евентуалната забрана за атаки срещу енергийната инфраструктура, това би могло да помогне на украинците да избегнат прекъсванията на тока, които Русия се опитва постоянно да предизвика по време на войната. Украйна, от своя страна, нанася удари по руски петролни съоръжения, което вреди на икономическата способност на Кремъл да води война. Ако тези атаки спрат, това би било предимство за Москва.
Снимка: Getty Images
Може да се създаде прецедент
Русия постави искане за облекчаване на санкциите срещу "Россельхозбанк" и други финансови институции, участващи в търговията със селскостопански продукти, по-специално за връщането им в световната платежна система SWIFT. Банката беше отрязана от SWIFT през 2022 г. с решение на ЕС. Впоследствие блокът предложи компромис - да позволи на банката да създаде дъщерно дружество, което да обслужва плащанията, свързани с износа на зърно. Въпреки че това предложение беше представено на Русия още през 2023 г. под егидата на ООН, Кремъл беше скептичен към него и не го приложи.
Ако сега Москва получи такива отстъпки, това ще се тълкува като голяма победа за Путин и ще създаде прецедент за по-нататъшно облекчаване на санкциите. Белият дом отбеляза, че споразумението ще „разшири“ достъпа на Русия до международните финансови системи, но не уточни дали има предвид конкретно SWIFT.
Още: САЩ все още не са приели условията на Русия за Черно море, тепърва ще ги разглеждат (ВИДЕО)
Украйна се опасява, че Западът може да отслаби позицията си спрямо Русия.
„Дори днес, в самия ден на преговорите, виждаме как руснаците вече започнаха да манипулират“, заяви вчера президентът Володимир Зеленски. „Те вече се опитват да изопачат споразуменията и на практика да заблудят както нашите посредници, така и целия свят“.