Документи и разнообразни лични предмети, принадлежащи на покойния британски астрофизик Стивън Хокинг, са придобити от университета в Кеймбридж и британска музейна група, съобщи АФП.
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Съгласно споразумение между университетската библиотека в Кеймбридж, Групата на научните музеи и правителството на Обединеното кралство цялото съдържание на кабинета и архива на световноизвестния учен ще бъде запазено за бъдещите поколения.
Сделката за 4,2 милиона британски лири (4,8 милиона евро) означава, че 10 000 страници от научни статии и други документи на Хокинг ще останат в университетския град Кеймбридж в Източна Англия, където той почина през 2018 година.
Предмети, включително неговите инвалидни колички, синтезатори на реч и лични сувенири, включително целия му офис в Кеймбридж, ще бъдат разположени в Музея на науката в Лондон, а избрани акценти ще бъдат изложени през следващата година.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Архивът в Кеймбридж, който включва документи, датиращи от 1944 до 2008 г., включително академичните му статии и телевизионни сценарии от участия в предавания като "Семейство Симпсън", ще бъде съхраняван заедно с документи на Исак Нютон и Чарлз Дарвин.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Пепелта на Хокинг, който почина през март 2018 г., на 76 години, беше погребана до гробовете на Нютон и Дарвин в лондонското Уестминстърско абатство.
Хокинг е физик-теоретик, посветил живота си на разгадаването на загадките на Вселената, включително природата на времето и пространството - относителност - и квантовата теория, как се държат най-малките частици. Той популяризира неясната наука около управляващите правила на Вселената и черните дупки в най-продаваната си книга от 1988 г. „Кратка история на времето“.
Болестта на моторните неврони го остави да използва инвалидна количка и не можеше да говори, освен чрез гласов синтезатор. Рядката амиотрофна странична склероза (ALS), която постепенно го лишава от мобилност, не притъпи ума или остроумието му.
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
„Ние сме много доволни, че тези две важни институции ще запазят делото на живота на баща ни в полза на поколенията напред и ще направят наследството му достъпно за възможно най-широката аудитория“, заявиха в изявление децата му Луси, Тим и Робърт Хокинг
"Баща ни силно вярваше, че всеки трябва да има шанса да се занимава с наука, така че ще бъде доволен, че наследството му ще бъде подкрепено от Научния музей и Университетската библиотека в Кеймбридж", добавиха те. Библиотекарят на университета в Кеймбридж Джесика Гарднър заяви, че е "изключително важно" архивът му да се съхранява в града, "заедно с работата на неговия герой Нютон и толкова много други учени".