Обстреляха турска джамия във Франция с "коктейли Молотов"

07 май 2022, 15:25 часа • 4881 | прочитания

Фасадата на турска джамия в Мец, Източна Франция, е била леко повредена през нощта на четвъртък срещу петък от запалителни бутилки от типа на коктейла Молотов, предаде АФП. Това предизвика вълнение в града, където в събота е планиран митинг.

Още: Световните лидери, които ще присъстват на погребението на папата

Още: Светът изтръпна: Кралицата е откарана по спешност в болница

Разследването е поверено на ведомствената охрана, посочи пред АФП прокурорът на Мец Ив Бадорк, добавяйки, че "на този етап на нито една версия не се дава предимство".

„Осъждам най-категорично този акт на ислямофобия“, реагира в „Туитър“ кметът на Мец Франсоа Гросдидие, призовавайки „за митинг на подкрепа“ по обяд в центъра на града.

"Това е първи случай на нападение срещу място за поклонение в Мец. Никога не сме се подавали на това желание за унищожаване. Това е изключително сериозен факт", потвърди градският съветник по местната радиостанция.

Още: Официален отговор от Русия: Ще отиде ли Путин на погребението на папа Франциск

Още: Русия де факто си поиска част от още една украинска област

Щетите са установени „от вярващите, дошли на (петъчната) сутрешна молитва“, каза секретарят на асоциацията на турската общност, която управлява богослужебния и културен център, в който се помещава джамията. Подадена е жалба, каза той.

Три бутилки тип "коктейл Молотов" са били поставени пред фасадата, но само две са били запалени, допълни той и добави, че центърът "никога" не е бил обект на подобна атака.

Пламъците са почернили леко фасадата на места. В близост до електрическата инсталация е била поставена бутилка с очевидно намерение да я повреди.

„Всички са изумени“, добави секретарят, призовавайки за „обединение“ - ключовата дума на демонстрацията в събота в Мец.

Още: Ватиканът съобщи кога ще е погребението на папата

Още: Публикуваха първите посмъртни снимки на папа Франциск (СНИМКИ)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес