Много украинци бяха принудени да напуснат домовете си заради войната. Само във Киев всеки втори жител се е евакуирал. В бързината и безизходицата някои хора оставят домашните си любимци в заключените апартаменти и къщи. Без вода и храна затворените животни са обречени на смърт.
Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече
За да ги спасят, киевчани основаха организацията „ЗооПатрул“. За три седмици доброволците са спасили над 200 животни, а още 500 домашни любимци са били спасени от хора, които просто са гледали видео инструкциите на организацията в социалните мрежи. „Украинская правда“ разказва как неравнодушните хора спасяват домашните любимци, рискувайки собствения си живот.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Всичко започнало с една котка
Продуцентът Дмитро Ревнюк взел твърдото решение независимо от риска да остане в обсадения Киев. Един ден съседка го помолила да спаси котката й, която останала в апартамента й след като тя се евакуирала. Дмитро и негов приятел, които нямало как другояче да влязат в жилището, разбили вратата по „най-варварски начин“, но спасили животното, което стояло затворено от седмица.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
„Котката беше толкова щастлива, дойде да се погали, замърка“, разказва Дмитро и добавя, че това го е вдъхновило да продължи да се опитва да помага. Той публикувал съобщение в социалните мрежи, че е готов безплатно да спасява животни.
Хора от всички краища на Украйна започнали да го търсят. Тогава Дмитро и съпругата му решили да създадат организация, към която се присъединила и тяхната приятелка Мария Ерохина. Така се появява "ЗооПатрул". В момента в Киев работят около 13 патрула.
„В началото получавахме около 100 заявки на ден, а сега – 800“, казва Мария Ерохина, която е главен координатор на организацията. Първоначално запитвания се получавали по телефона, със SMS или в социалните мрежи. По-късно Мария създала формуляр в Google, който лесно се попълва от собствениците. В инициативата се включили десетки доброволци.
Много хора успяват и сами да спасят животни благодарение на информацията от видеоклиповете на „ЗооПатрул“, в които се обяснява как например да се направи отвор във вратата или стената (с разрешението на собственика), как да се насипе храна на животното и да се излее вода през малка дупка или с тръбичка.
„ЗооПатрул“ си сътрудничи и с ветеринари, които съветват доброволците как да се погрижат за спасените животни.