Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш каза, че светът не е готов да посрещне евентуална нова пандемия, съобщи ДПА.
Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)
Още: Във Франция: Загинал и тежко ранени полицаи след атака с нож на протест в защита на Конго (ВИДЕО)
"Нужно е да направим повече", каза Гутериш в навечерието на Световния ден на готовност за епидемии, който се отбелязва на 27 декември. Трябва да се откажем от моралната и медицинска катастрофа на богатите страни, които трупат и контролират пандемични здравни доставки, и да гарантираме, че всеки има достъп до диагностика, лечение и ваксини, каза Гутериш във връзка с уроците от пандемията от КОВИД-19.
Още: Започва най-унищожителната грипна епидемия в Европа
По инициатива на председателя на Европейския съвет Шарл Мишел в Световната здравна организация (СЗО) вече са в ход преговори за глобален договор за пандемиите, който да подобри регулацията и да подготви страните за бъдещи пандемии. Предвижда се договорът на бъде приет на световен здравен форум, насрочен за 27 май-1 юни 2024 г., но текстът на проекта в обем от тридесет страници все още е спорен. Той предлага регулация за бързината, с която се споделя информацията за новите патогени, кой произвежда и как се разпространяват ваксините и лекарствата. Дори и да бъде одобрен на среща на СЗО, договорът би могъл да влезе в сила, ако достатъчно страни го ратифицират, и ще бъде валиден единствено за тях.
Още: Урсула фон дер Лайен е възмутена от нападението срещу представителството на ЕК в София
Още: Без Европа като миротворец в Украйна - друг вариант за чужди войници
Някои богати страни критикуват предложението от тях да се изисква да споделят подробности за финансирането на изследвания и това, че от фармацевтичните компании ще се иска да осигурят прозрачност на ценообразуването. Проектът предвижда производителите да се отказват от правата върху интелектуалната собственост за лекарствата в случай на нова пандемия и да предават част от продукцията си на СЗО за разпространение. В Германия бяха внесени стотици жалби срещу договора във Федералния конституционен съд. Един от тях бе отхвърлен през септември като недопустим, пише БТА.
Още: Кристалина Георгиева се похвали с ползите от "инжекцията" на МВФ в пандемията
Още: В Австрия подготвят коалиционно правителство
Още: НАТО планира да изгради мрежа от тръбопроводи за бърза доставка на реактивно гориво