Новата имиграционна политика на Великобритания е „кошмар за отношенията между расите”, твърдят правозащитници, и ще прехвърли бремето на проверките на нелегалните имигранти върху лекарите, наемодателите и работодателите, пише „Таймс”.
Представяйки закона, британски министри заявиха, че промените ще попречат на имигрантите да злоупотребяват с публичните услуги, ще възпрат нелегалните имигранти да влизат във Великобритания и ще направят по-лесно прогонването им.
Временните имигранти, като чуждестранните студенти, ще трябва да заплащат такса, за да използват услугите на Националната здравна система. Това има за цел да се спре „здравният туризъм”.
Процесите на обжалване на решения за депортиране ще бъдат опростени. Банките пък ще бъдат принудени да правят проверки на миналото на клиентите си, за да не допуснат нелегални имигранти да откриват свои сметки. На работодателите ще се налагат по-големи глоби за наемането на лица, които нямат разрешение да работят във Великобритания.
Предложенията предизвикаха остри критики, като опозицията заяви, че те няма да доведат до разрешаването на проблема с „все по-фиктивния” граничен контрол.
Шами Чакрабарти, директор на правозащитната група „Либърти”, заяви: „След расистката рекламна кампания, Хоум Офис използва последните си възможности, като превръща наемодателите в имиграционни инспектори и премахва възможността за обжалване на депортирането за уязвимите”, каза той. „Справедливи имиграционни правила трябва да има, но този отвратителен закон е кошмар за отношенията между расите, който предстои да се сбъдне”, добави Чакрабарти.
Маурис Уейн, изпълнителен директор на британската благотворителна организация „Бежански съвет”, каза, че някои от мерките ще имат „пагубни и нежелани последствия”, като ще наказват търсещите убежище и бежанците, които имат законовото право да живеят във Великобритания.
Лидерът на британски профсъюз заплаши да провали инициативата на правителството на страната за затягане на граничния контрол на Великобритания, пише „Дейли Експрес”.
Лидерът на „Юнайт”, Лен Макклъски, обеща да се противопостави на имиграционния закон на вътрешния министър Тереза Мей на всеки етап от неговото прилагане. Той заплаши с възможността членовете на профсъюза да откажат да извършват проверки на националността на пациентите на Националната здравна система и банковите клиенти, които се предвиждат в рамките на мерките срещу нелегалните имигранти.
Законът има за цел да попречи на нелегалните имигранти да получават услуги от Националната здравна система, банкови сметки, шофьорски книжки и жилища под наем.
Окачествявайки закона като „обида за британския начин на живот”, Макклъски заяви: „Не искаме да шпионираме нашите приятели и съседи вместо държавата.”
Схемата на британското правителство, която налага на всички частни наемодатели да извършват проверки на имиграционния статут на новите наематели, се сблъска с трудности в лицето на либералдемократите, които изразиха безпокойство, че тя ще доведе до увеличение в броя на бездомните и ще принуди имигрантите да търсят подслон, заобикаляйки закона чрез безскрупулни наемодатели, пише „Гардиън”.
Говорител на лидера на либералдемократите Ник Клег заяви, че вътрешният министър Тереза Мей е била принудена да се съгласи с това до следващите избори да ограничи предложението до пробна схема в само един район, когато правителството е представило имиграционния закон пред Камарата на общините.
„Консерваторите искат тази практика да се прилага на национално ниво, но заради нашите опасения, няма да се съгласим на това. Схемата ще бъде изпробвана в един район”, каза говорител на вицепремиера.
От своя страна вътрешният министър призна, че проверките за наемодателите ще бъдат въведени поетапно в Англия и Уелс, но настоя, че първата фаза не е пробна схема: „Това не е пилотна схема, както става ясно от публикувания закон.”
Мей добави, че правителството планира да въведе мерките на поетапно до следващата есен. „Това е внимателен подход, чиято цел е да бъде сигурно, че имаме подходящите системи и инфраструктура, преди да го въведем на национално ниво”, каза Мей.
Малко вероятно е обаче първата фаза, която ще започне следващата есен, да бъде завършена преди изборите през 2015 година.
Лидерът на Партията за независимост на Великобритания (ЮКИП) Найджъл Фараж разкритикува новия закон за имиграцията на британското правителство в своя статия на страниците на „Дейли експрес”.
„Да се принуждават лекарите и наемодателите със заплахата от наказания да вършат работата на агенцията за граничен контрол и извънредно погрешно”, пише Фараж.
Лидерът на ЮКИП посочва, че трябва да се работи за превенция на нелегалната имиграция, вместо това, което прави правителството, а имено „да лекува симптомите, а не причината”.
Той изрази безпокойство, че законът, който предвижда ежедневни проверки, да застраши индивидуалната свобода.