Франция обяви извънредно положение на тихоокеанския остров Нова Каледония, който е нейно владение. Причината - трима млади представители на местното население канак и един полицейски служител бяха убити по време на бунтове, свързани с изборна реформа.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Размириците в Нова Каледония взеха жертви
Извънредното положение
Извънредното положение влезе в сила в 5 ч. местно време (18 ч. по Гринуич). То дава на властите допълнителни правомощия да забраняват събирания и да пречат на хората да се движат из управлявания от Франция остров, намиращ се източно от Австралия.
France has sent troops and declared a state of emergency in New Caledonia because of riots - Reuters
Because of the law, which expands the voting rights of the French in France's overseas territories, large-scale protests have begun on the island. Opponents of the initiative set… pic.twitter.com/IfPs8D9XntОще: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
— NEXTA (@nexta_tv) May 16, 2024
След като бунтовниците подпалиха автомобили и предприятия и разграбиха магазини, на острова бяха изпратени полицейски подкрепления - 500 служители към обичайните 1800. Училищата са затворени, а в столицата Нумея вече е въведен комендантски час, съобщи "Ройтерс".
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Защо има размирици?
Размириците избухнаха заради нов законопроект, приет от депутатите в Париж във вторник, който позволява на френските жители, живеещи в Нова Каледония от 10 години, да гласуват на изборите на острова. Това е стъпка, която според местни лидери ще "размие" гласовете на местното население.
Френското правителство заяви, че промяната в правилата за гласуване е необходима, за да бъдат изборите демократични. То обаче заяви, че няма да бърза да свика специален конгрес на двете камари на парламента, за да подпечата законопроекта. Покани лагерите, подкрепящи и противопоставящи се на независимостта на Нова Каледония, на разговори в Париж за бъдещето на острова. Това отваря вратата за евентуално спиране на законопроекта.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Френски военни на острова
„Никакво насилие няма да бъде толерирано“, заяви френският министър-председател Габриел Аттал и добави, че извънредното положение „ще ни позволи да използваме масирани средства за възстановяване на реда“.
По-късно той подписа указ за обявяване на извънредно положение, което ще продължи 12 дни, и обяви, че френски войници ще бъдат използвани за охрана на главното пристанище и летището на Нова Каледония.
Властите във Франция също така решиха да забранят приложението TikTok. Така се прави опит да се попречи на местните граждани да се организират с цел размирици.
Жертви
По-рано през деня говорител на президента на Нова Каледония Луис Мапу заяви, че трима млади представители на местното население канак са загинали при бунтовете.
Френското правителство допълни, че 24-годишен полицейски служител е починал от огнестрелна рана. „Той свали каската си (за да говори с жителите) и беше прострелян право в главата“, заяви министърът на вътрешните работи Жералд Дарманен.
Полицията е била по-многобройна от протестиращите, разказват местни жители пред "Ройтерс".
Историята на Нова Каледония
Франция анексира острова през 1853 г., а през 1946 г. дава на колонията статут на отвъдморска територия. Отдавна островът, богат на полезни изкопаеми и най-вече на никел, е разтърсван от движения за независимост.
Основната политическа група, подкрепяща независимостта - Националният фронт за освобождение на Канак и социалистите (FLNKS) - осъди насилието и заяви, че ще приеме предложението за диалог. Формацията е готова да работи за споразумение, „което ще позволи на Нова Каледония да следва своя път към еманципация“.
Още: Париж обвини Техеран, че задържа френски граждани като заложници