Норвежки медици твърдят, че са открили причината за появата на странични ефекти след ваксиниране с AstraZeneca, съобщи вестник „Verdens Gang”. Според тях става въпрос за силен имунен отговор, предизвикан от ваксината, заяви проф. Пол Андре Холм.
Още: Лукашенко не се бил извинявал на Зеленски за руските ракети, изстреляни от Беларус
Още: Руски дрон удари автобус с пътници в Херсон
Група медици от болница Риксхоспиталет са работили усилено, за да разберат защо трима здравни работници на възраст под 50 години са приети с големи кръвни съсиреци след ваксиниране с AstraZeneca, предаде БГНЕС. Единият от тях почина в понеделник, 15 март.
Експертите са работили върху хипотезата, че ваксините са предизвикали неочаквана имунна реакция при болните здравни работници, което е задействало организма така, че се е получила комбинация от кръвни съсиреци и ниско ниво на тромбоцити.
"Нашата теория, че става въпрос за силен имунен отговор, който с голяма вероятност е предизвикан вследствие на ваксинацията, е потвърдена. Открихме специфични антитела у тромбоцитите, които показват картина, позната от други области на медицината и предизвикана от конкретни медикаменти", каза проф. Холм.
Още: Нещо пуши подозрително в района на руски военен завод, наблюдаван от ЦРУ (СНИМКИ)
Още: Заради ниските температури: Брюксел със спешни мерки за бездомниците
Нищо друго, освен ваксината, не може да обясни появата на този имунен отговор, смятат учените, тъй като става въпрос за специфични антитела.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Руското военно министерство се нахвали как в Курска област буквално не е останал жив украинец
Още: Путинска Русия извършва най-големия грабеж на произведения на изкуството след Втората световна война
"При тази минимална честота на тромбози, еднаква с неваксинираното население, ми е трудно да приема хипотезата на норвежкия екип като нещо друго освен хипотеза. В публикацията, която ще последва, със сигурност всичко ще е завоалирано с много внимателни и предпазливи презастрахования, че е само теория (каквато и е). Иначе в момента по норвежките медии си правят реклама и се правят крайни изказвания, често срещан подход в научните среди - трябва да се капитализира медийното време", коментира във Facebook д-р Аспарух Илиев, който от 2015 година е ръководител на лаборатория за мозъчни инфекции към университета в Берн.